Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Našou Slnečnou sústavou putujú desiatky komplikovaných sond a kozmických lodí, ktoré podrobne skúmajú jej jednotlivé zákutia a planéty, asteroidy či samotné Slnko. Medzihviezdny priestor ale dodnes dosiahli len dve z nich a zopár ďalších je na správnej trajektórii k tomuto míľniku, všetky však patria USA a jej vesmírnej agentúre NASA. To chce zmeniť Čína so svojou vlastnou sondou, informuje Futurism.

Zapíšu sa do siene slávy, ambície Číny neustále rastú

Čína v posledných rokoch oznámila množstvo kľúčových a pokrokových misií, ktoré postavili jej vesmírny program medzi absolútnu svetovú špičku. Okrem vlastnej vesmírnej stanice v spolupráci s Ruskom a základni na povrchu Mesiaca je jej ďalším cieľom medzihviezdny priestor. Dosiahnuť ho chce na 100. výročie založenia Čínskej ľudovej republiky, teda v roku 2049. To znamená, že sondu musia vyniesť už do troch rokov.

NASA/JPL-Caltech

Tento míľnik dodnes dosiahli len naše najvzdialenejšie sondy Voyager 1 a Voyager 2, ktoré zistili množstvo dôležitých informácií o kozme za hranicami nášho solárneho systému. Na ceste k tomuto priestoru sú aj sondy Pioneer 10, Pioneer 11 a New Horizons – tá je tak ďaleko, že niektoré hviezdy už sleduje z rozdielneho uhla, než ľudia na Zemi.

Čína sa chystá poraziť vesmírnu nadvládu USA, zatiaľ je na dobrej ceste

S trochou šťastného plánovania dosiahne čínska sonda medzihviezdny priestor vo vzdialenosti 100 AU (AU- astronomická jednotka, približne 149,6 miliónov kilometrov) presne na 100. výročie založenia Čínskej ľudovej republiky. Táto misia však nie je len symbolickou oslavou, ale tiež jedinečnou príležitosťou Číny lepšie pochopiť našu galaxiu.

China News Service/ Wikipedia

Čína v kozme intenzívne napreduje, len nedávno sa jej podarilo pristáť na Mesiaci a odobrať vzorky lunárneho regolitu. Ten v minulosti priniesli na Zem americkí astronauti programu Apollo, všetky vzorky však boli kvôli korozívnym vlastnostiam prachu kontaminované a prakticky nepoužiteľné na ďalší výskum.

NEPREHLIADNI
Čína začala budovať svoj piaty kozmodróm

Okrem iného začali aj s budovaním už piateho kozmodrómu a špióni USA zverejnili správu, v ktorej označujú Čínu za hrozbu číslo jeden. Buduje podľa nich vesmírne zbrane a svojim intenzívnym výskumom sa snaží o zosadenie USA z trónu kozmickej veľmoci. A zatiaľ sú na skutočne dobrej ceste.

CCTV

Nedávno sa k nám dostali aj informácie o novom prírastku do rodiny čínskych rakiet, ktorou sa má stať Čchang Čeng 9. Konečne došlo k jej oficiálnemu schváleniu a na vývoji sa už intenzívne pracuje – svojou veľkosťou a kapacitou prekoná aj rakety ako je americká SLS či Starship.

Na nízku obežnú dráhu Zeme totiž vynesie až 140 ton nákladu. Tejto krajine zrejme nestojí už nič v ceste a spolupráca so skúseným ruským Roskosmom ju len posilní.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú