Čína plánuje výstavbu Medzinárodnej lunárnej výskumnej stanice (ILRS) na južnom póle Mesiaca, pričom na spoluprácu vyzýva až 50 krajín sveta. Tento ambiciózny projekt bol nedávno oznámený jedným z vedúcich projektu, ktorým je Wu Weiren. Na tému upozornil portál SpaceNews.

Základňa na Mesiaci

Základ stanice má Čína vybudovať do roku 2035, pričom plánované rozšírenia majú byť dokončené do roku 2045. Súčasťou ILRS bude ako orbitálna tak aj povrchová lunárna platforma spolu s pozemnými podpornými zariadeniami na Zemi.

Tento mesačný komplex umožní rozsiahly vedecký výskum, vrátane prieskumu vody v permanentne zatienených oblastiach Mesiaca, o ktorých sme ťa informovali aj v samostatnom článku.

Čína už uzavrela dohody s viac ako desiatimi krajinami, medzi nimi figurujú aj nečakané krajiny. V zozname nájdeme Venezuelu, Bielorusko, Pakistan, Egypt, Nikaraguu, Thajsko, Srbsko, ale aj Rusko, Kazachstan a Juhoafrickú republiku. Wu Weiren vyzýva na účasť aj ďalšie štáty, vrátane krajín globálneho Juhu a BRICS, a tiež západné krajiny.

Zaujímavosťou je, že napriek geopolitickému napätiu a obmedzeniam spolupráce s Ruskom, niektoré krajiny, ako Bahrajn, prejavujú záujem o spoluprácu s Čínou na tomto projekte. Európska vesmírna agentúra a NASA vyjadrili rezervovanosť k účasti na ILRS kvôli účasti Ruska a existujúcim americkým obmedzeniam spolupráce s Čínou.

USA stavia raketu na Mesiac

Prvý stupeň rakety SLS sa dostal do KSC po týždeň trvajúce plavbe z New Orleans, kde americká spoločnosť Boeing tieto rakety konštruuje. NASA chce čoskoro začať aj so spájaním segmentov dvoch prídavných motorov na pevné palivo, ktoré dopĺňajú prvý stupeň a pomáhajú mu dopraviť náklad na obežnú dráhu Mesiaca. V KSC je už aj vrchný stupeň a NASA očakáva už len zvyšné komponenty.

NASA/Flickr

Pôvodne to bola práve SLS, ktorá čelila najväčšej kritike kvôli ohromným nákladom, avšak stredobodom pozornosti sa napokon stala kozmická loď Orion. Okrem iného na nej totiž do značnej miery zlyhal tepelný štít, ktorý je počas vstupu do atmosféry zodpovedný za ochranu celého zariadenia. Kapsula síce návrat prežila, avšak štít bol natoľko poškodený, že ho od kompletného zlyhania delilo len veľmi málo.

Čínsky vesmírny program tiež zahrňuje významnú diplomatickú iniciatívu, ktorá rozširuje jej medzinárodný dosah prostredníctvom subnárodných a regionálnych spoluprác. Napríklad Bahrajn a Peru, aj keď sú súčasťou Artemis Accords (dohoda súvisiaca s programom Artemis), vyjadrili záujem o spoluprácu s Čínou.

V rámci tohto projektu sa očakáva aj účasť univerzít, výskumných inštitúcií a regionálnych organizácií, čo naznačuje širokú medzinárodnú podporu.

Medzičasom Čína pripravuje dve misie, Chang’e-7 a Chang’e-8, ktoré majú za úlohu mapovať a skúmať zdroje na južnom póle Mesiaca. Tieto misie tiež otestujú technológie na využitie miestnych zdrojov, čo je kľúčové pre budúce trvalé osídlenie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP