Mnohé elektronické zariadenia, ako smartfóny, počítače či riadiace jednotky v automobiloch obsahujú rôzne softvéry, ktoré sú založené na rozličných programovacích jazykoch. Pre každý operačný systém tak musí programátor napísať špecifický kód, na základe ktorého potom bude celé zariadenie pracovať.

Softvérové spoločnosti si týchto pracovníkov veľmi cenia a za programovanie im na oplátku ponúkajú nemalé finančné odmeny. Pokiaľ aj ty túžiš po vysokom finančnom ohodnotení, stačí ak ovládaš niektorý z nasledujúcich programovacích jazykov. Tie ti môžu dokonca pomôcť zamestnať sa v niektorej z najväčších softvérových firiem.

Java

Java
Zobraziť celú galériu (20)
Udemy Coupons/LinkedIn
zdroj fotografie: Udemy Coupons/LinkedIn

Kurz Java zlacnený zo 195 € na 19 €!

Základy programovacieho jazyka Java vznikli ešte v roku 1991. Popularita tohto jazyka sa však udržala až do dnešných dní a programátori ho stále využívajú pri písaní najznámejších aplikácií. Jeho postavenie vo svete softvéru sa stalo ešte dôležitejším s príchodom operačného systému Android, pre ktorý je programovací jazyk Java neodmysliteľnou súčasťou.

Programovací jazyk C

zdroj fotografie: Flickr

Kurz jazyka C zo 145 na 19 €!

„Céčko“ patrí medzi najstaršie programovacie jazyky, keďže jeho vznik sa datuje do začiatkov 70-tych rokov. V roku 1978 bol dokonca vydaný prvý kompletný manuál, ktorý obsahuje až 800 strán. Aj napriek veku programovacieho jazyka C je ten stále veľmi populárnym v dnešnej dobe.

Python

zdroj fotografie: Python

Kurz jazyka Python zo 195 € na 19 €!

Tento programovací jazyk svojim názvom pripomína jedného z najväčších hadov na svete, no zároveň sa jedná o jeden z najľahších prostriedkov vo svete programovania. Python odporúčajú aj mnohí odborníci pre neskúsených začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť vytvárať programy. Tento jazyk bol vytvorený ešte v roku 1989 a fanúšikovia ho označujú za najľahší programovací jazyk vôbec.

PHP

PHP
Zobraziť celú galériu (20)
Screenshot/The Website Boy/YouTube
zdroj fotografie: Screenshot/The Website Boy/YouTube

Kurz jazyka PHP z 200 € na 19 €!

Niektorí odborníci tvrdia, že pomocou programovacieho jazyka PHP je vytvorená až tretina všetkých webových stránok. Na jeho základoch stoja aj takí giganti, ako Facebook, WordPress či Yahoo. Časť programátorov však tento jazyk nemá príliš v láske.

Nenechaj si ujsť
NASA ponúka 14 000 € tomu, kto zefektívni ich simulačný kód. Má to však niekoľko háčikov

JavaScript

zdroj fotografie: Pixabay

Kurz JavaScript zo 175 € na 19 €!

JavaScript aj napriek podobnosti v názve nemá s programovacím jazykom Java toho veľa spoločného. Využíva sa predovšetkým na vytváranie aplikácií do webových prehliadačov. Momentálne ide o jeden z najpopulárnejších programovacích jazykov na tieto účely. Často sa ale stáva, že práve JavaScript dokáže webový prehliadač výraznejšie spomaliť či vystaviť používateľa bezpečnostnému riziku.

Programovací jazyk R

zdroj fotografie: Screenshot/econometricsacademy/YouTube

Kurz jazyka R z 200 € na 19 €!

R-ko nie je programovacím jazykom, ktorý by poznala široká verejnosť a využívajú ho najmä pracovníci, ktorých úlohou je spracovávať rôzne štatistické dáta či analýzy. Tento jazyk si na vytváranie rôznych softvérových programov obľúbil aj Google, pretože matematikom ponúka široké možnosti ako spracovávať údaje.

Google Go

zdroj fotografie: Pixabay

Kurz Google Go z 200 € na 19 €!

Ako ti už napovedá samotný názov, tento programovací jazyk si vyvinula spoločnosť Google, a to najmä kvôli potrebám jej vyhľadávača. Mnohí programátori, ktorí s jazykom Go pracujú, si na ňom cenia spoľahlivosť a integritu. Zároveň ide o jeden z najrýchlejšie sa vyvíjajúcich programovacích jazykov súčasnosti.

Ruby

zdroj fotografie: Pixabay

Kurz jazyka Ruby zo 195 € na 19 €

Ruby je ďalším zo skupiny jednoduchých a ľahko čitateľných programovacích jazykov, čím sa podobá spomínanému Pythonu. Jeho základy boli položené pred 24 rokmi, no neskôr Ruby dostal aj rozšírenie Rails, ktoré ho robí vhodným na vytváranie rôznych webových aplikácií.

Groovy

zdroj fotografie: goovy-lang.org

Kurz jazyka Groovy z 95 € na 19 €

Groovy bol vytvorený pre jednoduchšie a rýchlejšie zapisovanie veľkého množstva kódu. Jeho popularita začala rásť už v roku 2007 a stal sa obľúbeným jazykom aj pre mnohé veľké spoločnosti, ako IBM, Google či Target.

Nenechaj si ujsť
iOS vs Android: Dva odlišné smartfónové svety v čo najobjektívnejšom porovnaní

Objective-C

zdroj fotografie: Screenshot/O’Reilly – Video Training/YouTube

Kurz jazyka Objective-C z 200 € na 19 €!

Pôvodný programovací jazyk C sa stal postupom času natoľko populárnym, že inšpiroval vývojárov k vytvoreniu podobného jazyka. Ten však už obsahoval niektoré funkcie z iných programovacích jazykov. Popularita Objective-C je taká veľká, že hravo poráža aj známy Swift od Apple.

Perl

zdroj fotografie: Screenshot/StoneRiverElearning/YouTube

Kurz jazyka Perl zo 100 € na 19 €!

Aj keď sa nejedná o jeden z najelegantnejších programovacích jazykov, tak sa s ním programátor nestratí ani v dnešnom svete. Pearl bol pôvodne vytvorený v 80-tych rokoch pre NASA. Programátori si ho obľúbili najmä vďaka jeho flexibilite a kvalite spracovania textu.

Nenechaj si ujsť
Samsung má vo svojich operačných systémoch pre smart TV a hodinky plno dier. Bezpečnostných

Delphi (Object Pascal)

zdroj fotografie: Pexels

Kurz jazyka Delphi zo 145 € na 19 €!

Za vývojom toho programovacieho jazyka stojí znovu spoločnosť Apple. Účelom jeho vývoja bolo, aby umožnil programátorom prístup k databázam Oracle. Svoje využitie nájde Delphi Object Pascal aj dnes, a to ako alternatíva pri programovaní aplikácií pre smartfóny.

Swift

Swift
Zobraziť celú galériu (20)
Screenshot/AppleKeynotes/YouTube
zdroj fotografie: Screenshot/AppleKeynotes/YouTube

Kurz jazyka Swift z 200 € na 19 €!

Po pomenovaní tohto programovacieho jazyka síce Apple mal isté problémy so známou speváčkou Tailor Swift, no tie už našťastie pominuli. Čo však zostalo, je popularita Swiftu, ktorý je najčastejšie využívaným programovacím jazykom pri vytváraní softvéru pre zariadenia spoločnosti Apple.

MATLAB

zdroj fotografie: Screenshot/Tim Mathieu/YouTube

Nenechaj si ujsť
Nočná fotka smartfónom s kvalitou profesionálnej zrkadlovky? Žiadny problém pre tohto šikovného vývojára

MATLAB nie je iba obyčajným programovacím jazykom, nakoľko jeho využitie je naozaj široké. Ako programovať v tomto jazyku vyučujú svojich študentov aj rôzne vysoké školy. Uplatnenie ale nájde aj v oblasti modernej algebry, pri spracovaní obrazu či aplikáciach využívajúcich umelú inteligenciu.

Kurz jazyka MatLab z 200 € na 19 €!

zdroj fotografie: Pixabay

Ako už iste vieš, tak jednými z najlepšie platených pracovných pozícií sú práve programátorské miesta. Pracovať pre nejakú softvérovú firmu však vyžaduje isté znalosti.

Na výber je v dnešných dňoch hneď niekoľko typov týchto jazykov a je len na tebe, ktorý z nich si zvolíš. Jedno je však isté. Ak sa niektorý poriadne naučíš, máš našliapnuté nájsť si naozaj lukratívnu prácu. Ideš teda do toho?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom