Od počiatkov smartfónov sa pre tieto zariadenia vyvíjalo hneď niekoľko operačných systémov. Sitom času však prešlo len zopár vyvolených, a tak sme sa v priebehu rokov rozlúčili napríklad so Symbianom či Windowsom. Do dnešných dní tak vydržalo iba zopár odlišných operačných systémov, no najpoužívanejšími z nich je najmä Android od Googlu a iOS od Apple. V čom sa tieto konkurenčné platformy líšia z filozofickej stránky a aký používateľský zážitok prinášajú zákazníkom? 

Vojna medzi používateľmi operačného systému Android a iOS je ako nekončiaci príbeh, v ktorom sa porovnávajú schopnosti smartfónov s týmito systémami. Nie je všetko len o papierových špecifikáciách či o počte bodov v rôznych benchmarkoch. Na tieto dva operačné systémy sme sa pozreli z filozofického hľadiska, ktoré ti, ako dúfame, priblíži ciele každej z daných platforiem a čo sa ich výrobcovia snažia priniesť zákazníkovi. V prvom rade platí staré známe: „Náš zákazník, náš pán.“ Sú to práve používatelia, ktorí si tieto dva systémy vybrali už od ich počiatkov a ostali s nami až do dnešných dní. Postupom času sa Android a iOS vyvíjali nielen po stránke funkcionality. Poďme sa teda pozrieť na to, v akých smeroch sa líšia.

iOS vs Androidzdroj fotografie: Pixabay

Pri pohľade na operačný systém iOS máme k dispozícii omnoho bezpečnejšiu platformu, ktorá sa za niekoľko rokov dokázala vypracovať až na vrchol. V tomto prípade stojí za celým vývojom systému iba jediná spoločnosť, a tou je práve Apple. Gigant z Cupertina si svoj operačný systém stráži ako oko v hlave a dbá na dostatočné bezpečnostné previerky každého jedného programu. Najmä kvôli ochrane súkromia a bezpečnosti je táto platforma o čosi uzavretejšia ako konkurenčný Android, čo je z jednej strany veľkým plus, no pri pohľade na „customizáciu“ systému tu veľa možností nenájdeme.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Koľko stojí hacknutie smartfónov s iOS alebo Androidom? Vieme sa vôbec brániť?

Svojim spracovaním je iOS o čosi jednoduchším systémom, no svoje malé mínusy si kompenzuje v iných smeroch, ku ktorým patrí aj systém aktualizácií. Ten má Apple dobre premyslený a každú bezpečnostnú hrozbu po jej odhalení ihneď opraví a pošle aktualizáciu pre drvivú väčšinu svojich smartfónov. Dokonca aj iPhone starý niekoľko rokov môže dostať najnovšiu aktualizáciu s bezpečnostnými záplatami, za čo si Apple skutočne zaslúži veľké uznanie. Taktiež je dobre známe, že iOS je perfektne vyladeným systémom, a preto funguje spoľahlivo aj na niekoľkoročných iPhonoch a dokonca k tomu nepotrebuje najnovšie hardvérové komponenty. Používateľský zážitok s týmto systémom je tak na úplne inej úrovni, ako v prípade Androidu.

zdroj fotografie: Pexels

Teda môžeme povedať, že iPhony sú stavané a správajú sa viac ako smartfóny, ktoré síce neponúkajú používateľovi toľko možností, no o to je ich ovládanie jednoduchšie. iOS v sebe zachováva informácie o používaní a jednotlivé detaily o používateľovi s inými zariadeniami Apple neprepája. Úplným opakom je však Android, ktorý ihneď po prihlásení emailového účtu dokáže majiteľovi smartfónu ponúknuť obrovské množstvo možností. Google sa pri vytváraní tejto platformy doslova vyhral so všetkými jej možnosťami a potenciálom, ktorý je skutočne obrovský.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Android po prvýkrát v histórii porazil Windows a stal sa najpoužívanejším operačným systémom na svete

Rovnako ako pri iOS, tak aj za stvorením Androidu stojí jedna jediná firma, no jej systém si ešte môžu prispôsobiť všetci výrobcovia podľa vlastných predstáv, keďže Android je softvér typu „open source“. Dokonca aj šikovnejší používatelia, ktorým nie je cudzie programovanie si Android vedia upraviť do detailov. V tomto smere je teda Android priam ako stvorený na customizáciu, avšak aj toto veľké pozitívum v sebe skrýva potencionálnu bezpečnostnú hrozbu. Tú sa snaží spoločnosť riešiť novými aktualizáciami, ktoré sa na mnohé smartfóny dostávajú len veľmi pomaly a v najhoršom prípade niektoré modely nikdy najnovší bezpečnostný update nezískajú. Čiastočne je na vine aj obrovské množstvo smartfónov bežiacich na tomto systéme.

zdroj fotografie: Marques Brownlee/YouTube

Do dnešného dňa výrobcovia vyprodukovali približne 20 000 rôznych modelov, čo znova len sťažuje aktualizovanie každého z nich. Tieto zariadenia však používateľovi ponúkajú široké možnosti využitia. Zároveň je v hre veľké množstvo dizajnových kúskov a je len na zákazníkovi, aby si vybral, ktorý model sa mu viac páči. Zvoliť si taktiež môže z rôznych hardvérových špecifikácií. Tie sa už v dnešných dňoch dostávajú na úroveň počítačov, na ktoré sa tieto zariadenia s Androidom svojimi možnosťami podobajú. Ich majitelia tiež majú na výber omnoho viac aplikácií v obchode Google Play. V konkurenčnom Apps Store je o „zopár“ aplikácií menej, no všetky spĺňajú prísnejšie bezpečnostné kritéria, ktoré Apple stanovilo.

iOS vs Androidzdroj fotografie: Apple User/YouTube

Každá z týchto dvoch platforiem má niečo do seba a výber smartfónu tak skutočne záleží len na zákazníkovi a jeho preferenciách. Výhody operačného systému iOS sú najmä v bezpečnosti, ktorá je v porovnaní s Androidom na vyššej úrovni a používateľom tak hrozí menšie nebezpečenstvo, že ich zariadenie niekto napadne. Jedinečným ho robí taktiež skvelá optimalizácia, ktorá je dosiahnutá aj vďaka vlastným komponentom Apple. Vo výsledku tak pobeží najnovšia verzia iOS aj na starších iPhonoch, ktoré boli predstavené pred niekoľkými rokmi. To sa tiež týka mnohých aplikácií, ktorých je v App Store síce menej, no sú spracované kvalitnejšie v porovnaní s ponukou v Google Play. Za ich kvalitu si zákazníci neváhajú zaplatiť. Pre fanúšikov Androidu zas výrobcovia ponúkajú široké portfólium najrôznejších modelov.

Najnovšie smartfóny s Androidom

Najnovšie smartfóny s iOS

Tie majú rozličný dizajn a na výber sú smartfóny v rôznych cenových kategóriách, ktorým prislúcha aj špecifická hardvérová výbava. Pre nenáročných používateľov sú dnes v ponuke aj lacné Android smartfóny doslova za niekoľko desiatok eur, no pokiaľ zákazník zatúži po modeli s poriadnou dávkou výkonu, tak aj takéto kúsky mu výrobcovia ponúkajú. Majitelia zariadení s Androidom majú taktiež jednoduchý prechod zo starého modelu na nový. Všetky informácie a potrebné dáta sú prepojené s Google účtom, ktorým sa do nového smartfónu používateľ jednoducho prihlási. To, že Apple akceptuje aj potreby milovníkov Androidu môžeme vidieť v dostupnosti cloudového úložiska iCloud pre smartfóny s týmto operačných systémom. Milovník ktorej z týchto dvoch platforiem si ty a hlavne prečo? Odpoveď nám pokojne zanechaj v komentári.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú