Od počiatkov smartfónov sa pre tieto zariadenia vyvíjalo hneď niekoľko operačných systémov. Sitom času však prešlo len zopár vyvolených, a tak sme sa v priebehu rokov rozlúčili napríklad so Symbianom či Windowsom. Do dnešných dní tak vydržalo iba zopár odlišných operačných systémov, no najpoužívanejšími z nich je najmä Android od Googlu a iOS od Apple. V čom sa tieto konkurenčné platformy líšia z filozofickej stránky a aký používateľský zážitok prinášajú zákazníkom? 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Vojna medzi používateľmi operačného systému Android a iOS je ako nekončiaci príbeh, v ktorom sa porovnávajú schopnosti smartfónov s týmito systémami. Nie je všetko len o papierových špecifikáciách či o počte bodov v rôznych benchmarkoch. Na tieto dva operačné systémy sme sa pozreli z filozofického hľadiska, ktoré ti, ako dúfame, priblíži ciele každej z daných platforiem a čo sa ich výrobcovia snažia priniesť zákazníkovi. V prvom rade platí staré známe: „Náš zákazník, náš pán.“ Sú to práve používatelia, ktorí si tieto dva systémy vybrali už od ich počiatkov a ostali s nami až do dnešných dní. Postupom času sa Android a iOS vyvíjali nielen po stránke funkcionality. Poďme sa teda pozrieť na to, v akých smeroch sa líšia.

iOS vs Androidzdroj fotografie: Pixabay

Pri pohľade na operačný systém iOS máme k dispozícii omnoho bezpečnejšiu platformu, ktorá sa za niekoľko rokov dokázala vypracovať až na vrchol. V tomto prípade stojí za celým vývojom systému iba jediná spoločnosť, a tou je práve Apple. Gigant z Cupertina si svoj operačný systém stráži ako oko v hlave a dbá na dostatočné bezpečnostné previerky každého jedného programu. Najmä kvôli ochrane súkromia a bezpečnosti je táto platforma o čosi uzavretejšia ako konkurenčný Android, čo je z jednej strany veľkým plus, no pri pohľade na „customizáciu“ systému tu veľa možností nenájdeme.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Koľko stojí hacknutie smartfónov s iOS alebo Androidom? Vieme sa vôbec brániť?

Svojim spracovaním je iOS o čosi jednoduchším systémom, no svoje malé mínusy si kompenzuje v iných smeroch, ku ktorým patrí aj systém aktualizácií. Ten má Apple dobre premyslený a každú bezpečnostnú hrozbu po jej odhalení ihneď opraví a pošle aktualizáciu pre drvivú väčšinu svojich smartfónov. Dokonca aj iPhone starý niekoľko rokov môže dostať najnovšiu aktualizáciu s bezpečnostnými záplatami, za čo si Apple skutočne zaslúži veľké uznanie. Taktiež je dobre známe, že iOS je perfektne vyladeným systémom, a preto funguje spoľahlivo aj na niekoľkoročných iPhonoch a dokonca k tomu nepotrebuje najnovšie hardvérové komponenty. Používateľský zážitok s týmto systémom je tak na úplne inej úrovni, ako v prípade Androidu.

zdroj fotografie: Pexels

Teda môžeme povedať, že iPhony sú stavané a správajú sa viac ako smartfóny, ktoré síce neponúkajú používateľovi toľko možností, no o to je ich ovládanie jednoduchšie. iOS v sebe zachováva informácie o používaní a jednotlivé detaily o používateľovi s inými zariadeniami Apple neprepája. Úplným opakom je však Android, ktorý ihneď po prihlásení emailového účtu dokáže majiteľovi smartfónu ponúknuť obrovské množstvo možností. Google sa pri vytváraní tejto platformy doslova vyhral so všetkými jej možnosťami a potenciálom, ktorý je skutočne obrovský.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Android po prvýkrát v histórii porazil Windows a stal sa najpoužívanejším operačným systémom na svete

Rovnako ako pri iOS, tak aj za stvorením Androidu stojí jedna jediná firma, no jej systém si ešte môžu prispôsobiť všetci výrobcovia podľa vlastných predstáv, keďže Android je softvér typu „open source“. Dokonca aj šikovnejší používatelia, ktorým nie je cudzie programovanie si Android vedia upraviť do detailov. V tomto smere je teda Android priam ako stvorený na customizáciu, avšak aj toto veľké pozitívum v sebe skrýva potencionálnu bezpečnostnú hrozbu. Tú sa snaží spoločnosť riešiť novými aktualizáciami, ktoré sa na mnohé smartfóny dostávajú len veľmi pomaly a v najhoršom prípade niektoré modely nikdy najnovší bezpečnostný update nezískajú. Čiastočne je na vine aj obrovské množstvo smartfónov bežiacich na tomto systéme.

zdroj fotografie: Marques Brownlee/YouTube

Do dnešného dňa výrobcovia vyprodukovali približne 20 000 rôznych modelov, čo znova len sťažuje aktualizovanie každého z nich. Tieto zariadenia však používateľovi ponúkajú široké možnosti využitia. Zároveň je v hre veľké množstvo dizajnových kúskov a je len na zákazníkovi, aby si vybral, ktorý model sa mu viac páči. Zvoliť si taktiež môže z rôznych hardvérových špecifikácií. Tie sa už v dnešných dňoch dostávajú na úroveň počítačov, na ktoré sa tieto zariadenia s Androidom svojimi možnosťami podobajú. Ich majitelia tiež majú na výber omnoho viac aplikácií v obchode Google Play. V konkurenčnom Apps Store je o „zopár“ aplikácií menej, no všetky spĺňajú prísnejšie bezpečnostné kritéria, ktoré Apple stanovilo.

iOS vs Androidzdroj fotografie: Apple User/YouTube

Každá z týchto dvoch platforiem má niečo do seba a výber smartfónu tak skutočne záleží len na zákazníkovi a jeho preferenciách. Výhody operačného systému iOS sú najmä v bezpečnosti, ktorá je v porovnaní s Androidom na vyššej úrovni a používateľom tak hrozí menšie nebezpečenstvo, že ich zariadenie niekto napadne. Jedinečným ho robí taktiež skvelá optimalizácia, ktorá je dosiahnutá aj vďaka vlastným komponentom Apple. Vo výsledku tak pobeží najnovšia verzia iOS aj na starších iPhonoch, ktoré boli predstavené pred niekoľkými rokmi. To sa tiež týka mnohých aplikácií, ktorých je v App Store síce menej, no sú spracované kvalitnejšie v porovnaní s ponukou v Google Play. Za ich kvalitu si zákazníci neváhajú zaplatiť. Pre fanúšikov Androidu zas výrobcovia ponúkajú široké portfólium najrôznejších modelov.

Najnovšie smartfóny s Androidom

Najnovšie smartfóny s iOS

Tie majú rozličný dizajn a na výber sú smartfóny v rôznych cenových kategóriách, ktorým prislúcha aj špecifická hardvérová výbava. Pre nenáročných používateľov sú dnes v ponuke aj lacné Android smartfóny doslova za niekoľko desiatok eur, no pokiaľ zákazník zatúži po modeli s poriadnou dávkou výkonu, tak aj takéto kúsky mu výrobcovia ponúkajú. Majitelia zariadení s Androidom majú taktiež jednoduchý prechod zo starého modelu na nový. Všetky informácie a potrebné dáta sú prepojené s Google účtom, ktorým sa do nového smartfónu používateľ jednoducho prihlási. To, že Apple akceptuje aj potreby milovníkov Androidu môžeme vidieť v dostupnosti cloudového úložiska iCloud pre smartfóny s týmto operačných systémom. Milovník ktorej z týchto dvoch platforiem si ty a hlavne prečo? Odpoveď nám pokojne zanechaj v komentári.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
8%
Páči sa mi to
69%
Chcem to
0%
Mám to
15%
Nepáči sa mi to
8%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Marek Šoltys

  Jedine Android neni o com…

 • mojzis

  Mal som android (oneplus one) teraz mám iphone 7 plus. Na androide som nadával na to, že systém bol pomalší, ale po prechode na ios nadávam na celý systém. Ako bolo písané…v androide si viem kompletne všetko prispôsobiť do detailu. Na iose čo dostanem to mám. ďalší telefon bude android…

 • yangys peter

  Musím sa pridať, ako dlhoročný majiteľ OnePlus-one a následne majiteľ iPhone 5s a 7… Oneplus som hneď po rozbalení nahral inú roomku a stále som na ňom niečo vyvádzal a bavilo má to. Po pár rokoch má to prestalo baviť a síce ako zarytí odporca iOS som sa rozhodol pre kúpu 5s a neľutujem, bol to šok aj v dobrom aj v zlom ale následne som sa rozhodol tiež pre další iOS…
  Moje stanovisko je že každý mame iné preferencie a každému sa môžu po pár rokoch zmeniť, zo zarytého androiďaka sa môže stať fanúšik iOS a naopak :-)

 • Lubos

  Iphone s obmedzeným systémom ani zadarmo. Hnusný dizajn s obrovskými rámami ani keby tam bol Android.
  Mám dual-sim ZTE Nubia Z11 s ROOT a Xposed a úplná spokojnosť.

 • Adrián Kupčov

  neviem o tom, ze by apple mal vlastne komponenty :D je to cinan jak vysity :D

 • Flea

  iOS

 • One + one

  Mal som Oneplus One, xiaomi,LG,Ulefone…. Teraz som hrdy vlastnik Oneplus 3t..mal som aj drahšie aj lacnejšie androidy..a je to obrovsky rozdiel či maš oneplus alebo ulefone. Taketo male nespolahlive spoločnosti ničia meno Androidu. Áno aj Oneplus je mala a mlada spoločnosť. Ale dokazala, že mieri na tych najlepšich a momentalne je to najrychlejsi android. Podla vela testov rychlejši ako iphone 7 a mne osobne nikdy za pol roka nesekol ani sa nespomalil. A to mam niekolko GB appiek len na customizaciu . Plochu mam skoro čistu až na widget v ktorom mam odkazy na najpouzivanejsie appky. Ostatnych 250appiek mam schovanych a vyhladam ich gestom ktore mam nastavene. Ak si mysliš ze iphone je lahši a prehladnejši tak sa šeredne myliš. Android je len taky dobry ako jeho uzivatel. Ak nemaš šajn ani ako si zmenit tapetu alebo nemaš na veci vlastny nazor tak si kup iphona. Ak chceš neobmädzene možnosti alebo veci ktore iphone nema, ( lepšiu kameru, lepšie repraky, vydrz, rychlejšie nabijanie, displej, a stovky dalšich vychytavok tak siahneš po našlapanom androide)

 • 1+1

  Ahaha. Apple sice aktualizuje staršie iphony. Ale z dobrych strojov spravi zalagovane pomale sr***čky..ios 11 na iphone 6 je dôkaz , ako nie až tak stary iphone moze mat rychlost 50€ andoridu.. o 5s ani nevravim. A jednoduchost Ios ?! Okrem fotaku, insta a FB iphone pouzivatelia nemaju šajn ako s iphonom narabat.. nikto si nevie ani ton zvonenia zmenit.. samozrejme maju na to 10stranovy navod.. rovnako ako je lahke menit nastavenia fotaku atd.. ios je 1000x zlozitejsi ako android.. a kazdy kto sa hral s nastaveniami oboch platforiem mi musi dat za pravdu.. najväcsia sranda je, ze uplne otvoreny a lacny android ako je napr Oneplus je na tolko optimalizovany ze je 2x rychlejši ako najnovši iphone 8.. po roku ani jeden lag. Ani jedno zavahanie. Narozdiel od zalagovanych iphonov ktore nove updaty totalne zničili a su nepoužitelne..P.s, aktualizacie na Xiaomi, Oneplus ,nexus, pixel chodia skoro kazdy mesiac.. ako si pisal, android fonov je neurekom tak preco ich hadzes do jedneho vreca, ? Ja vidim moj Oneplus bezat na 500% zatial co iphone 7 lagovat takmer nonstop… To je realita 2017.. android je uz dospely OS ktory len vychytava muchy.. Ios sa zacina pomaly otvarat a pridavat funkcie, ale tie su absolutne strasne optimalizovane.. TAK KTORY OS JE LEPSI?!… skus sa spytat sam seba objektivne