Teraz čítate
NASA ponúka 14 000 € tomu, kto zefektívni ich simulačný kód. Má to však niekoľko háčikov

NASA práve oznámila, že ponúka peňažnú odmenu tomu, kto dokáže zefektívniť simulačný kód softvéru FUN3D, ktorý slúži na simuláciu dynamiky tekutín. Ten je interne používaný najmä v NASA, avšak aj inými spoločnosťami, ako sú Boeing či Lockheed, ktorí využívajú softvér pri vývoji a optimalizácií nových vozidiel a motorov.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Projekt FUN3D bol spustený v osemdesiatych rokoch a jeho aktívny vývoj pokračuje dodnes. Teraz však NASA hľadá pomoc u šikovných programátorov, ktorým ponúka odmenu vo výške 13 725 €. Odmena čaká dvoch najlepších programátorov, ktorí pomôžu optimalizovať a zrýchliť kód softvéru. NASA okrem peňažnej odmeny však ponúka aj ďalšie odmeny za všeobecnejšie návrhy na optimalizáciu.

Si programátor a máš pocit, že by si to zvládol ? Musíme ťa však sklamať. Softvér FUN3D má prísne zákony o exporte, takže je voľne dostupný len pre občanov USA a iba tí môžu požiadať o softvér a súťažiť tak v tejto výzve. Navyše matematické jadro softvéru je napísané v programovacom jazyku Fortran, ktorý bol vyvinutý ešte v 50. rokoch minulého storočia a je stále obľúbený medzi niektorými vedcami. To však už neplatí o jeho obľúbenosti medzi väčšinou profesionálnych programátorov.


zdroj fotografie: NASA

NASA si od tejto verejnej výzvy sľubuje 10 až 1000 násobné zrýchlenie svojho softvéru. Vzhľadom na to, že v NASA pracuje veľký počet odborníkov, inžinierov a matematikov, je toto očakávanie tak trochu prehnané. Napriek tomu existuje šanca, že sa nájde niekoľko šikovných programátorov. Veď kto sa dnes môže pochváliť tým, že pomohol NASA optimalizovať kód pre testovanie a vývoj vesmírnych lodí, ktoré bežia na superpočítačoch Pleiades? Tak čo? Odvážil by si sa vyskúšať takúto poriadne náročnú výzvu?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
33%
Páči sa mi to
33%
Chcem to
33%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dávid Hrabčák
Som študent doktorandského štúdia na Technickej univerzite v Košiciach v odbore Multimediálne telekomunikácie. Moderné technológie sú pre mňa nie len niečo, čo študujem, ale aj koníček. Okrem technológií rád počúvam a tvorím elektornickú hudbu.