Technologický gigant údajne začal s testovaním vlastnej verzie webovej stránky na štýl ChatGPT, teda umelej inteligencie, s ktorou je možné viesť rozhovor pomocou bežného jazyka. Ako informuje The Verge, testovaná umelá inteligencia má názov „Apprentice Bard“ a používa jazykový model LaMDA, ktorý je podobný modelom GPT.

Je aktuálnejší

Apprentice Bard má v porovnaní s ChatGPT, ktorý vyvolal vlnu nadšenia a zároveň obáv, priniesť niekoľko zásadných výhod. Jednou z najdôležitejších je napríklad schopnosť hovoriť aj o aktuálnom dianí, čo ChatGPT nedokáže, keďže je limitovaný len na informácie do roku 2021. Túto schopnosť už mal Apprentice Bard stihnúť aj preukázať, tvrdia zamestnanci.

Ako vysvetľuje CNBC, systému sa spýtali na prepúšťanie zamestnancov spoločnosťou Google, ktorá sa v tomto mesiaci zbavila až 6 % svojej pracovnej sily, teda približne 12 000 zamestnancov a či je možné, že príde ďalšie kolo prepúšťania. Keďže Apprentice Bard pracuje s aktuálnymi informáciami, dokázal na túto otázku reagovať a vysvetlil, že je niečo také v roku 2023 nepravdepodobné a zároveň vysvetlil, ako takéto prepúšťania fungujú.

Google údajne experimentuje s nahradením tlačidla „I’m feeling lucky“ na domovskej stránke vyhľadávača práve takýmto systémom, ktorý priamo zodpovie na otázky. Výhodou je, že namiesto vyhľadávania odpovedí na webových stránkach môže používateľ dostať odpovede priamo a oveľa zrozumiteľnejšie, čo už dokázal aj ChatGPT.

Prínos pre spoločnosť

Kvantifikácia prínosu takýchto systémov pre spoločnosť je komplikovaná, len ťažko je však možné ju poprieť. Okrem pomoci s informovanosťou dokáže napríklad práve ChatGBT identifikovať ochorenie mozgu a to s prekvapivo vysokou presnosťou.

Môže pracovať

Dôležitou možnosťou v prípade takýchto systémov je napríklad ich zamestnanie, keďže ChatGPT uspel v pracovnom pohovore na post programátora. Práve v pomoci s programovaním ChatGPT vyniká, čo spôsobilo aj vznik nových obáv. Systém bol totiž použitý na tvorbu škodlivého softvéru amatérmi.

Experti dodávajú a ubezpečujú, že ani ChatGPT, AlphaCode a ďalšie systémy nenahradia programátorov, keďže je programovanie zväčša tímovou prácou a podobné AI systémy môžu fungovať ako pomocníci.

Nahradiť kreativitu a schopnosť improvizácie, čo je pri tvorbe rôznych programov nutné, takéto systémy, aspoň zatiaľ, nedokážu. Podľa niektorých však môže umelá inteligencia ľudí prekonať už do roku 2030, píše IFLScience.

Ako presne Apprentice Bard dopadne je zatiaľ otázne, pre Google by však išlo o veľkú pomoc a poriadne zefektívnenie vyhľadávača. Systém je zatiaľ v testovacej fáze a v blízkej dobe sa môže ešte zásadne zmeniť, prípadne byť nahradený úplne inou verziou. Vylúčené nie je ani to, že sa na takúto formu umelej inteligencie Google vykašle.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP