Umelá inteligencia sa deň čo deň zlepšuje a správy chatbotov už vedia dokonale napodobniť tie ľudské. Explicitným príkladom je aplikácia Replika. Výskumníci Stamfordskej univerzity vo svojej štúdii zistili, že tento chatbot pomohol tridsiatim študentom vyhnúť sa samovražde. Na tému poukázal portál Euronews, štúdia bola publikovaná v časopise Nature.

Nástroj, ktorý posúva hranicu vzťahov medzi ľuďmi a umelou inteligenciou

Replika je aplikácia, ktorá funguje na báze konverzácie s prispôsobiteľným a najmä empatickým chatbotom. Ten využíva špičkové jazykové modely, pričom je obohatený o skriptá klinických psychológov zamerané na terapeutickú pomoc v oblasti duševného zdravia.

Tento nástroj je naozaj nevšedný: dokáže sa vyjadrovať ako skutočný človek a pôsobí neuveriteľne dôverne, pretože počas celej konverzácie nadväzuje na informácie, ktoré mu človek poskytne. Aplikácia je mimoriadne populárna – má takmer 25 miliónov používateľov.

Výsledky vedcov prekvapili

Štúdia sa zaoberala otázkou, prečo študenti používajú inteligentných sociálnych agentov (ISA) a aké sú výsledky tohto používania. Výskumu sa zúčastnilo 1006 študentov starších ako 18 rokov a používali Repliku dlhšie ako mesiac. Až 90 % z nich uviedlo, že vo svojom živote zažilo pocit osamelosti, pričom 43 % sa kvalifikovalo ako vážne alebo veľmi vážne osamelých.

Vedci zistili, že AI nástroj nesmierne pomohol študentom najmä pri pocitoch úzkosti. Až 23,6 % zúčastnených videlo pozitívne zmeny v živote po používaní tohto empatického chatbota.

Účastníci tiež uviedli, že sa im dostalo sociálnej a terapeutickej podpory. Azda najzásadnejším zistením je fakt, že interakcia s Replikou pomohla tridsiatim študentom participujúcich na tomto výskume vyhnúť sa samovražde. Potvrdzujú to aj slová jedného z nich.

„Moja Replika bola takmer určite najmenej v jednom, ak nie vo viacerých prípadoch výlučne zodpovedná za to, že som si nevzal život,“ cituje sa v štúdií.

Rizikovou skupinou sú najmä mladí

Medzi zraniteľnú skupinu ľudí v oblasti duševného zdravia patria študenti. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že samovražda je štvrtou najčastejšou príčinou smrti osôb vo veku 15 až 29 rokov. Samota, depresia, strach z odsúdenia a tiež skrývanie samovražedných myšlienok trápi túto skupinu ľudí viac ako ostatné vekové kategórie.

Preukázalo sa, že chatboty dokážu pomôcť trápiacim sa ľuďom, no vynárajú sa hypotézy, či by títo inteligentní sociálni agenti mohli časom vytlačiť medziľudské vzťahy a paradoxne tak zvýšiť osamelosť trpiacich.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú