Športoví televízni nadšenci na Slovensku si budú musieť zaobstarať diár. Od dnes totiž začína trend striedania vysielania zápasov futbalovej reprezentácie medzi RTVS a kanálom Sport 1, ktorého prevádzkovateľom je AMC Networks International – Central and Nothern Europe.

Už v novembri minulého roka sme ťa informovali, že na základe zmluvy s UEFA prinesie RTVS už len polovicu z celého programu aktuálneho reprezentačného cyklu, ktorého zápasy sme v minulosti boli zvyknutí sledovať výhradne na obrazovke verejnoprávnej televízie.

RTVS

Potom, čo si diváci minulý piatok mohli na stanici :Šport od RTVS užiť zápas Ligy Národov medzi slovenskou reprezentáciou a výberom Bieloruska, dnešný duel proti Kazachstanu už bude už vysielať práve stanica Sport 1.

Sport 1 a Sport 2 totiž získali práva na živé vysielanie 30 zápasov slovenskej futbalovej reprezentácie odohraných medzi rokmi 2022 až 2028, pričom v tomto balíku sú, okrem duelov dnešnej Ligy národov, zahrnuté aj kvalifikačné súboje Slovenska na podujatia ako ME 2024, 2028 či MS 2026.

Zaujímavosťou je, že podľa novembrového príspevku RTVS na Facebooku si obe televízie zápasy podelia s tým, že RTVS si vyberie tie (súperov), ktoré sú podľa nej pre divákov zaujímavejšie. V rámci dohody však musí pre AMC (Sport 1 a Sport 2) zostať aspoň 30 duelov reprezentácie počas 6 rokov.

„Napriek klamlivým informáciám v niektorých médiách, ktoré účelovo dezinformujú v neprospech RTVS, s radosťou oznamujeme, že sme na najbližších 6 rokov získali právo prvého výberu na kvalifikačné zápasy,“ uviedol Matej Hajko, riaditeľ sekcie športu RTVS.

RTVS postupne prichádza o veľké športové podujatia

Časť zápasov Ligy národov či kvalifikácia na ME však nie sú jedinými televíznymi trhákmi, o ktoré nedávno verejnoprávna televízia prišla. Do boja o športového diváka sa stále viac zapájajú aj komerčné televízie.

V minulosti stratila RTVS exkluzívne práva na Ligu Majstrov a minulý rok prišla dokonca aj o práva na najväčší futbalový sviatok v Európe, ktorý sledujú stovky miliónov divákov po celom svete – Majstrovstvá Európy vo futbale 2024 a 2028, na ktoré získala práva komerčná televízia Markíza.

TV Markíza

Televízia so sídlom v Záhorskej Bystrici minulý rok vykúpila aj kompletné práva na domácu futbalovú Fortuna ligu. Ďalšou stratou pre fanúšikov boli aj posledné roky obľúbené priame prenosy Svetového pohára v alpskom lyžovaní s Petrou Vlhovou, ktoré sa od roku 2022 vysielajú na novej športovej stanici JOJ Šport.

Práve na JOJ Šport sa od roku 2024 presunú aj Majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré boli dlhé roky stabilnou a neoddeliteľnou súčasťou športového obsahu RTVS.

Vysielacie práva má TV JOJ zakúpené do roku 2028 a otázkou ostáva, či sa ešte niekedy vrátia pod krídla RTVS, keďže verejnoprávna televízia môže len ťažko konkurovať v tvrdých podmienkach boja o atraktívny obsah s komerčnými a bohatšími televíziami.

Odchod športových prenosov na súkromné televízie pre divákov prináša aj ďalší problém – budú si musieť overiť, či ich káblový, satelitný alebo IPTV operátor danú televíziu v nimi predplatenom balíčku vôbec ponúka. Ak nie, budú si musieť priplatiť, alebo živé športové prenosy Slovákov ignorovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP