Aktualizované 15.11. 2021: Verejnoprávna televízia sa ostro ohradila voči tlačovej správe televízií Sport1 a Sport2, ktorá hovorila o „exkluzívnych“ právach na živé prenosy slovenskej reprezentácie.

„Napriek klamlivým informáciám v niektorých médiách, ktoré účelovo dezinformujú v neprospech RTVS, s radosťou oznamujeme, že sme na najbližších 6 rokov získali právo prvého výberu na kvalifikačné zápasy,“ uviedol Matej Hajko, riaditeľ sekcie športu RTVS.

Ani jeho vyjadrenie však v tomto zaujímavom spore o športové prenosy nie je úplne presné. Podstatná je informácia o „práve prvého výberu“. Ako totiž informuje Facebook RTVS, prenosy z kvalifikácie na Majstrovstvá európy, Majstrovstvá sveta a Ligu národov bude vysielať RTVS aj Sport1 / Sport2. Obe televízie si vysielanie zápasov podelia s tým, že RTVS si vyberie tie (súperov), ktoré sú podľa nej pre divákov zaujímavejšie, v rámci dohody, kedy AMC musí zostať aspoň 30 zápasov v rokoch 2022 až 2028.

Fanúšikovia však z nejasnej komunikácie obviňujú aj RTVS. Tá totiž hovorí o dezinpretácii inými médiami, sama však explicitne neudáva, koľko zápasov odvysiela a nepriznáva, že sa so Sport1 a Sport2 podelí.

Pôvodný článok z 12. novembra 2021: Zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie na najbližšie roky úplne zmiznú z obrazoviek Jednotky a Dvojky RTVS. Televízie Sport1 a Sport2 totiž v rokoch 2022 až 2028 kúpila exkluzívne práva na živé vysielanie týchto reprezentačných stretnutí.

Nákup urobila materská spoločnosť AMC Networks International – Central and Northern Europe priamo s UEFA.

Takmer všetok futbal

V prípade reprezentácie sa zatiaľ počas 7 rokov má jednať o 30 zápasov. Konkrétne pôjde o stretnutia kvalifikácie Euro 2024, Euro 2028 a aj kvalifikáciu na Majstrovstvá sveta 2026 v USA, Mexiku a Kanade. Na Sport1 alebo Sport2 ale budú aj priateľské zápasy relatívne novej Ligy národov.

Prvýkrát si na týchto staniciach, ktoré niekedy treba hľadať v rozšírených balíkoch satelitných a IPTV providerov pozrieš v júni 2020 práve pri štarte novej sezóny ligy národov.

AMC už vlastní práva aj na klubové súťaže v rámci Európskej ligy UEFA (súťaž o stupeň pod Ligou majstrov) a novej Európskej konferenčnej ligy. Slováci tu tiež sledujú domácu hokejovú Tipos Extraligu, KHL alebo prenosy Formuly 1. Hoci sa jedná o viac „českú“ ako „slovenskú“ stanicu, slovenský komentár je bežnou súčasťou vysielania a nepochybne to tak bude aj v prípade zápasov slovenskej futbalovej reprezentácie.

TASR - Michal Svítok

„Sme nesmierne hrdí, že môžeme aj pred našimi televíznymi obrazovkami povzbudzovať slovenských reprezentantov. Táto akvizícia je pre nás obrovským prínosom. Ďalej sa navýši počet nami vysielaných lokálnych televíznych futbalových zápasov v Českej republike aj na Slovensku. To je pre divákov milujúcich futbal nevyhnutnosť. Je to významná investícia kúpiť takéto prémiové športové práva, ale vieme, že národné tímové zápasy, klubové pohárové zápasy aj dobré preteky F1 sú nevyhnutnosť pre všetkých športových fanúśikov,“ povedal Marcel Mareš, Country Manager AMC pre webovú stránku televízie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP