Neustále vylepšenia robia zo smartfónov prvotriedne zariadenia, ktoré už dávno neslúžia iba na volania a SMS-ky. Na veľtrhu CES 2017 sme mohli byť svedkami predstavenia desiatok nových produktov. Jeden výrobca sa však so svojou novinkou odlišoval od ostatných. Čínska spoločnosť Changhong totižto na výstave ukázala zariadenie, aké doteraz nemalo v svete smartfónov konkurenciu.
Svet smartfónov takmer nepozná hranice a často sme svedkami revolučných inovácií, o ktorých sme pred časom iba snívali. Niektoré zariadenia poslúžia ako mini-projektor, iné zas dokážu oskenovať byt do 3D. Obľúbenou inováciou sa stali aj okuliare s virtuálnou realitou, do ktorých stačí vložiť svoj smartfón. Jeden čínsky výrobca si ale povedal, že môže svoj nový smartfón vybaviť technológiou, ktorú doteraz nikto nevyužil. Changhong H2 je zariadenie, ktoré bolo predstavené na výstave CES 2017 a jeho špeciálnou schopnosťou je skenovať objekty a následne určiť, z akého materiálu sú vyrobené. Iste si zvedavý, ako táto nezvyčajná novinka funguje.
V princípe ide o spektometer, ktorý na daný objekt vrhá svetlo a následné zmeny svetla sú vo výsledku vyhodnocované až na molekulárnej úrovni, aby bolo možné určiť, z čoho je objekt vyrobený. Changhong H2 však nie je prvým smartfónom, ktorý dokáže využívať svetlo na špeciálne funkcie, nakoľko sme už v minulosti mohli vidieť, ako Samsung využil svetlo nielen pri meraní srdcovej frekvencie, ale aj na meranie obsahu kyslíka v krvi. Changhong to zobral z iného uhla a vytvoril tak jedinečnú technológiu, ktorá nemá medzi smartfónmi obdoby.
K čomu však táto novinka poslúži? Spektometer dokáže skenovať aj zabalené jedlo a pomocou neho si môžeš vyberať len tie najsladšie kúsky ovocia. Diabetici ho zas môžu využiť, aby zistili, aký dopad bude mať ich strava na obsah cukru v krvi. Okrem toho môžeš pri cvičení sledovať aj úbytok tuku a zistiť mnoho ďalších zaujímavých vecí o svojom tele. Nová technológia sa uplatní aj pri rozoznávaní falzifikátov liekov alebo šperkov. V podstate je táto technológia obmedzená len predstavivosťou vývojárov a čoskoro môže prísť aj aplikácia, ktorá určí, či je materiál vhodný na recyklovanie.
Tento smartfón s revolučnou technológiou sa môže zdať ako obyčajný prototyp, ktorý sa nikdy do predaja nedostane, no v skutočnosti jeho predaje začínajú už čoskoro a na jeseň by sa mal dostať aj na pulty predajní v USA. Aj keď je ešte otázne, ako sa táto novinka dostane za veľkú mláku. A cena? Tá sa vyrovná konkurencii vo vyššej triede a mohla by sa pohybovať na úrovni 370 €. Názornú ukážku, ako smartfón rozpoznáva jednotlivé objekty a materiály si môžeš pozrieť v nasledujúcom videu.
Smartfóny

Prvé detaily sú tu: Slováci budú mať Covid certifikát v smartfóne aj na papieri. Na cestovanie dostaneš jedinečný kód

ZAUJÍMAVÉ KVÍZ: Poznáš Android? Tento test ťa prevedie jeho najskrytejšími zákutiami a históriou

Covid-19 odhalia skôr ako testy. Apple Watch a ďalšie zariadenia majú v sebe obrovský potenciál

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Android kraľuje, ani pätina Slovákov nepoužíva iOS. Šokujú hlavne čísla aktívnych ľudí s archaickým systémom
