Keď v roku 2014 prišiel do kín film Interstellar, zrejme ani režisér Christopher Nolan v tú dobu netušil, že fantazijná myšlienka filmu môže byť niekedy bližšie k realite, než by sa na prvý pohľad zdalo. 

Už celé roky vládne medzi vedcami teória, že čierne diery by mohli slúžiť ako portály pre vesmírne cestovanie (napríklad medzi galaxiami). Overiť to však nie je jednoduché, nakoľko tu je problém, že čierne diery disponujú veľkou gravitačnou silou a akúkoľvek kozmickú loď by to ‚‚roztrhalo’’ na milión kúskov.

Budeme niekedy schopní cestovať medzi rôznymi vesmírmi alebo časom?

Táto otázka je zrejme pritiahnutá za vlasy, no čierne diery zatiaľ nie sú preskúmané. Nie je tak vylúčené, že môžu slúžiť ako brány, ktoré vytvárajú cesty do iných vesmírov, galaxií, prípadne do iného časového obdobia. Teória hovorí, že ak by sme dokázali cestovať rýchlejšie ako je rýchlosť svetla, tak by sa dalo hovoriť o cestovaní v čase. Rovnako ako keď sa pozeráme na oblohu a vidíme žiariť hviezdy, časť z nich už dávno nejestvuje. To je spojené práve s rýchlosťou svetla, nakoľko tieto objekty sú od nás natoľko vzdialené, že ich ‚‚žiara stále cestuje vesmírom’’ a preto ich ešte je možné pozorovať – zjednodušene povedané.

Vráťme sa ale k čiernym dieram. Podľa fyzikov z univerzity v Massachusetts je možné, že niektoré čierne diery by mohli byť pre cestovanie prijateľnejšie než iné. Stačí aby bola čierna diera dostatočne veľká a veľmi rýchlo rotovala. To by spôsobilo, že prípadní astronauti by mohli cez ňu pohodlne prejsť, pričom by na nich nepôsobila takmer žiadna sila (z čiernej diery).

Prečítaj si tiež
Toto úchvatné video ti ukáže, čo sú čierne diery vo vesmíre zač. Priprav svoj mozog na poriadne prekvapenie

Počítačové simulácie ukázali, ž singularita v takýchto telesách by bola oveľa slabšia. Vedci to prirovnali k pohybe ruky nad horiacou sviečkou. Ak nad ňou necháte ruku príliš dlho, tak vás to popáli a spôsobíte si zranenia. Ak však nad ňou len rýchlo prebehneš, tak budeš cítiť len nepatrné teplo a nič sa ti nestane. Síce to hneď neznamená, že je možné čiernymi dierami cestovať, no je to ďalší krok k tomu, aby sme ich viac spoznali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom