Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čierne diery sú súčasťou vesmíru, ktorá uchvacuje vedcov po celom svete už dlhé desaťročia. Ako prvý vyrukoval s teóriou o ich existencii Albert Einstein, ktorý ale vo svojej dobe ani len netušil, že sú skutočné. Neustále skúmanie čiernych dier prináša nové poznatky, vďaka ktorým mohlo vzniknúť aj video, kde zistíme, aké sú masívne a koľko hmoty v sebe obsahujú.

Prvý náznak o existencii čiernych dier priniesol ešte Albert Einstein vo svojich výpočtoch, ktoré však boli len teoretické. Po istom čase sa ale skutočne podarilo jeho predpoklady potvrdiť a v okolitom vesmíre tak naozaj týchto „žrútov hmoty“ nájdeme. Masívne čierne diery dokážu do seba vtiahnuť akúkoľvek hmotu a majú skoro nekonečnú hustotu, spolu s ohromne veľkou gravitáciou. Kvôli tomu z ich zovretia neunikne ani častica svetla. Doteraz tak dokážu čierne diery prekvapiť aj vedcov, ktorí o nich píšu celé roky.

Čierne diery pohltia naozaj všetko

Aby sme si vedeli predstaviť, aký vplyv majú čierne diery na okolitý vesmír, vzniklo na YouTube video, ktoré odhaľuje hustotu týchto gravitačných kolapsarov v porovnaní s našim Slnkom. Hoci nemusia byť úvodné zábery až tak celkom prekvapivé, postupne sa vo videu dozvedáme, koľkokrát majú jednotlivé známe čierne diery väčšiu hustotu než naša hviezda. Vo vesmíre sa môže stať čiernou dierou takmer každý objekt, pokiaľ je zmenšený na dostatočne malú veľkosť a prekoná tzv. „Schwarzschildov polomer“. Ten predstavuje kritický polomer, pri ktorom sa z telesa stáva čierna diera.

Nenechaj si ujsť
Nové zistenia o vesmíre môžu zmeniť teórie, ktorým sme doteraz verili

Našu Zem by sme tak museli zmenšiť na veľkosť arašidu, aby sa z nej stala čierna diera a Slnko by muselo mať veľkosť malého mestečka. Vo vesmíre sú aj čierne diery, ktoré prekvapujú nielen svojou veľkosťou, ale najmä hustotou hmoty. Jedna z nich, označená ako XTE J1650-500, má hustotu ako 4 naše Slnká.

Existujú však aj omnoho, omnoho väčšie čierne diery, ktoré svojimi vlastnosťami dokážu náš mozog poriadne potrápiť. Niektoré z nich sú dokonca tak masívne, že majú až 20 miliárd krát vyššiu hustotu než naše Slnko. Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, tieto čierne diery sú súčasťou nášho vesmíru a viac ti o nich prezradí aj priložené video.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú