Navigáciu pri cestovaní berú mnohí ľudia ako samozrejmosť, ktorá im pomáha zorientovať sa v uliciach neznámeho mesta. Veľkým problémom je ale orientácia pre nevidiacich ľudí, ktorým však prináša unikátne riešenie Seznam.cz. Vývoj hmatových máp z papiera od spoločnosti Seznam pomôže nevidiacim zorientovať sa v priestore na základe hmatových reliéfov a Braillovho písma. Téme sa venoval aj český portál CzechCrunch.

Seznam pracuje na tomto projekte už niekoľko rokov a pomocou jeho hmatových máp sa môžu nevidiaci ľudia orientovať v neznámych mestách omnoho lepšie. Hmatové mapy obsahujú reliéf vybraného prostredia a sú určené pre čítanie hmatom. Kvôli prehľadnosti bolo v porovnaní s klasickými mapami odstránených viacero prvkov. Každá oblasť, ulica či námestie na hmatovej mape má svoje označenie v Braillovom písme. Seznam pritom ponúka aj podrobný návod, ako si takúto mapu vytlačiť.

Hmatové mapy pre nevidiacich

Mapy sú dostupné v troch mierkach, a to 1:1 200, 1:37 000 a 1:300 000, pričom každá z nich obsahuje iné detailné údaje. Pri najmenšej mierke sú na mape zobrazené detaily miest, vrátane názvov ulíc a zastávok MHD. Stredne veľká mierka potom ponúka označenia pre vodné plochy, sídliská či železnice a diaľnice. Najväčšia mierka zobrazuje sieť diaľnic, železníc a ciest 1. triedy. Hmatové mapy ponúka Seznam nielen pre Českú republiku, ale aj Slovensko a ďalšie európske krajiny.

Zobraziť celú galériu (1)
Seznam Mapy/YouTube

Nenechaj si ujsť
Česká univerzita vyvinula špeciálny typ uniformy. Vojakov dokáže dokonale zamaskovať v akomkoľvek prostredí

Množstvo generovaných ulíc, miest a ciest je poriadne veľké a ešte v minulom roku bolo popísaných vyše 17 miliónov ulíc. S rozširovaním máp je označení stále viac. Každá ulica či námestie má pritom svoje označenie v Braillovom písme, pričom ulice sú na hmatovej mape zaznačené skratkami 3 písmen v osi ulice. Námestia majú označenia 4 písmen. Mapy s menšou mierkou majú názvy sídlisk s 2 písmenami Braillovho písma. Plné názvy jednotlivých oblastí sú potom vypísané svetlozelenou farbou, ktorá ostáva iba vo vizuálnej podobe.

Prvú takúto mapu vydal Seznam pre Českú republiku ešte v roku 2014 a o 2 roky neskôr prišiel rad aj na hmatovú mapu Slovenska. Zákazníci si môžu takéto mapy vytlačiť v strediskách ELSA a Teiresiás alebo majú možnosť vytlačiť si ich aj doma pomocou stiahnutých dát. Na tento proces je však potrebná laserová tlačiareň, špeciálny mikrokapsulový papier a fuzer. Pomocou nahrievania sa potom všetka čierna farba na mape premení na reliéf, ktorý je možné čítať hmatom. Pre mnohých je ale jednoduchšie objednať si vytlačené mapy, ktoré budú doručené priamo na adresu zákazníka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom