Armáda Českej republiky má našliapnuté k tomu, aby mohla v nasledujúcich rokoch udávať trend v oblasti vojenských uniforiem. V spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci vyvinula špeciálnu uniformu, ktorá dokáže zamaskovať vojaka ako v lese, tak aj na púšti – informuje univerzita na svojej webovej stránke.

Jedna uniforma, dva maskovacie vzory. „Chameleónska“ kamufláž dokáže reagovať na zmenu prostredia a prispôsobiť tým maskovanie vojaka. Pri pohybe v lese má uniforma tmavozelené odtiene, naopak v suchšom prostredí sa premieňa do pieskovej farby. Okrem rýchlej adaptácie materiálu má takáto uniforma aj ďalšiu obrovskú výhodu.

Ušetrili by sa milióny z verejných financií, nakoľko by už aktívni vojaci nemuseli byť vybavení viacerými druhmi uniforiem. V súčasnosti má Armáda Českej republiky približne 25 000 vojakov z povolania.

Mení farbu v závislosti od okolitej teploty

Všetko sa to deje vďaka termochromným pigmentom v materiáli, z ktorého je uniforma vytvorená. Za projektom stojí docentka Martina Viková z katedry materiálového inžinierstva textilnej fakulty Technickej univerzity v Liberci. V prípade maskovania bola voľba jasná. Ide totiž o dve základné varianty Armády Českej republiky. Svetlejšia uniforma sa využíva predovšetkým v suchšom prostredí Afganistanu.

Dva maskovanie vzory, no len jedna uniforma. Zdroj: TUNI

Nenechaj si ujsť
Americká armáda vyvinula špionážny systém s umelou inteligenciou, ktorý dokáže riadiť vojny

„Svetlejšia verzia kamufláže je samozrejme vzhľadom k aktuálnym suchám čím viac aktuálnejšia aj na našom území, kde napríklad na vyschnutej lúke bude vojak lepšie maskovaný v „púštnej“ než klasickej „lesnej“ verzii kamufláže,“ pripomína Viková.

Zmena maskovania nastáva pri teplote 37 – 40°C, pričom sa môže vykonávať opakovane a hlavne dlhodobo. Farby sa tiež podarilo stabilizovať tak, aby odolávali slnečnému žiareniu. Uniforme nechýba ani hydrofóbna vrstva, vďaka čomu odolá aj náročnejšiemu prostrediu, doplňuje český portál CzechCrunch. Spolupráca medzi spomínanou katedrou a armádou pritom nie je prvou. Na maskovaní uniforiem spolupracujú už niekoľko rokov, no zväčša sa ich práca sústredila na overovanie farebnosti maskovania, ktoré je presne definované.

Tím katedry materiálového inžinierstva Technickej univerzity v Liberci. Zdroj: TUNI

„Povedali sme si, že parametre farebnosti kamufláže dôkladne poznáme, chameleónovými textíliami, ktoré menia farby v závislosti na svetle, teplote, prípadne iných faktoroch, sa zaoberáme dlhodobo, tak prečo by sme tieto naše znalosti nevyužili pri vývoji premenlivej kamufláže pre armádu,“ vysvetľuje Martina Viková. Na vývoji pracovali dva roky a v súčasnosti je už k dispozícii prototyp, ktorý dostane armáda na testovanie a finalizáciu návrhu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú