Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Česká filmová tvorba sa čoskoro rozrastie o netradičnú novinku. Debutujúci režisér Robert Hloz v septembri tohto roka do kín uvedie sci-fi detektívku Bod obnovy, zasadenú do futuristickej Prahy. Pripravovaný film práve dostal prvú upútavku, ktorá vyzerá prekvapivo dobre.

Hra na bohov

Bod obnovy divákov zavedie do roku 2041, kedy ústava ľuďom zaručuje právo prežiť jeden celý život. V prípade, že niekto o túto možnosť príde, napríklad v dôsledku vraždy alebo smrteľnej nehody, môže byť jeho vedomie opätovne obnovené z digitálnej zálohy.

V centre sci-fi novinky bude stáť vražda jedného zo spoluzakladateľov korporácie, ktorá zálohovanie vedomia sprostredkuje. Prípad dostane na starosť mladá detektívka a čoskoro zisťuje, že bod obnovy v prípade vysokopostavenej obete niekto zmazal. Čím viac sa do vyšetrovania hlavná postava ponára, tým znepokojivejšie skutočnosti odhaľuje.

Režisér a spoluautor scenára Robert Hloz približuje, že ambiciózna snímka bude dráždiť morálnymi otázkami a poukazovať na to, ako technológie slúžiace ku všeobecnému dobru môžu v rukách jednotlivcov či nezodpovedných korporácií spôsobiť fatálne škody.

Podľa Hloza nie je kľúčovým ani tak žáner sci-fi ako skôr otázky, ktoré vyvoláva. Ako povedal pre Českú televíziu, film sleduje predovšetkým to, aké zmeny nová technológia do spoločnosti privádza – ako ľudia prichádzajú o slobodu, ale naopak získavajú pocit bezpečia a pýta sa, čo je vlastne dôležitejšie.

Herec Václav Neužilm, ktorý vo filme zastane člena bezpečnostných zložiek, priznal, že sci-fi žáner je v Čechách veľkou neznámou a rizikovou stávkou. „Keď sa povie sci-fi a Česko alebo agenti a českí herci, tak to môže pôsobiť trápne, pretože to tu nemá históriu. Vidím však, ako kameraman s režisérom majú veci pevne v rukách – presne vedia, čo chcú, rovnako tak po vizuálnej stránke.“

Príbeh ako z Netflixu

Koncept zálohovania ľudského vedomia nie je v žánri sci-fi niečím novým. S rovnakou myšlienkou nedávno slávil úspech napríklad Netflix, ktorý vo februári 2018 predstavil úspešne prijatý seriál Altered Carbon. S témou však pracujú aj ďalšie ikonické sci-fi ako napríklad Ghost in the Shell alebo Transcendence.

České sci-fi Bod obnovy v prvej upútavke rozhodne v dobrom prekvapilo a bude zaujímavé sledovať, ako si debutujúci režisér Robert Hloz s ambicióznou novinkou nakoniec poradí. Dozvieme sa to 21. septembra, kedy má Bod obnovy naplánovanú premiéru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú