Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ďalšiu novú aplikáciu na koronavírus spúšťajú v Českej republike. Stojí za ňou iniciatíva COVID19CZ, ktorá sa postarala aj o projekt CoroVent s umelými pľúcnymi ventilátormi, o ktorom sme informovali v samostatnom článku. Nová aplikácia eRouška má efektívnejšie a rýchlejšie vyhľadávať ľudí, pri ktorých je podozrenie, že boli v styku s nakazenou osobou, informuje Czechcrunch.

Nad aplikáciou prevzalo záštitu aj české ministerstvo zdravotníctva a dostupná je na smartfónoch s operačným systémom Android a iOS. Aplikácia používa pre svoje fungovanie Bluetooth, ktoré dokáže medzi telefónmi s rovnakou aplikáciou rozposielať anonymizované dáta. Týmto spôsobom je možné jednoducho zistiť, s kým bola nakazená osoba v kontakte za poslednú dobu.

Potenciálne nakazená osoba bude následne telefonicky kontaktovaná a pozvaná na testovanie. Takto je možné zamedziť ďalšiemu rozširovaniu nákazy medzi populáciu. Riešenie na rovnakom základe nedávno predstavili aj Google a Apple. Českí vývojári udržujú podľa informácií portálu Czechcrunch kontakt s vývojármi z Apple a Googlu.

Tí totiž pracujú na tom, aby bolo v operačných systémoch iOS a Android k dispozícii trasovanie, ktoré pomáha s identifikáciou osôb. Trasovanie by malo byť dostupné približne za mesiac a následne sa bude riešiť kompatibilita aj s aplikáciou eRouška. Je potrebné zdôrazniť, že aplikácia eRouška je rovnako ako jej ďalšie zahraničné alternatívy absolútne bezpečná.

Všetky dáta sú totiž anonymizované, pričom celý systém je navrhnutý v súlade s GDPR. Aplikácia je navyše open-source, čo znamená, že ktokoľvek sa môže pozrieť na jej zdrojový kód. Dáta nie sú nikde zdieľané a ukladajú sa iba po dobu jedného mesiaca. Bez súhlasu dotknutej osoby nemá k údajom nikto prístup a teda ani hygienici.

V niektorých krajinách sa už podobné aplikácie nachádzajú. Zahanbiť sa napríklad nenechala ani slovenská spoločnosť Sygic, ktorá stojí za aplikáciou covid-19-ZostanZdravy. Cieľom tejto aplikácie je výrazne spomaliť nástup ochorenia a rýchlejšie otestovať potenciálne nakazených ľudí. Funguje na rovnakom princípe ako aplikácia eRouška, čo sa javí ako nejefektívnejší a najbezpečnejší spôsob.

Okrem toho je súčasťou aplikácie aj funkcionalita skenovania tváre, ktorej úlohou je dohliadať nad dodržiavaním nariadenej karantény. Aplikácia zároveň disponuje štatistickými informáciami o počte nakazených, vyliečených a počte úmrtí na území Slovenskej republiky. Aplikácia je zdarma, pričom Sygic ju ponúkol všetkým štátom. Dávnejšie sme informovali aj o poľskej aplikácii, ktorá na základe selfie fotografie kontroluje domácu karanténu pacientov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú