Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Každá krajina sa snaží bojovať proti šíriacemu koronavírusu vlastnými „zbraňami“. Do účinnosti sa prijímajú predovšetkým preventívne opatrenia, ktoré majú za úlohu obmedziť socializáciu ľudí a chrániť ich tak pred možnou nákazou.

Zabezpečiť dohľad nad obrovským množstvom ľudí je naozaj ťažké. Presviedčajú sa o tom viaceré krajiny, ktoré uvažujú nad riešením, ako mať pod kontrolou ľudí v karanténe. Vyskytlo sa totiž množstvo prípadov, kedy títo ľudia karanténu porušili, čím ohrozovali svojich spoluobčanov. Svojim nezodpovedným správaním potom sťažujú prácu všetkým zložkám a zároveň prispievajú k ešte horšej situácii v krajine.

Zaujímavé riešenie vymysleli v susednom Poľsku. Pustili sa totiž do vývoja špeciálnej aplikácie s názvom „Domáca karanténa“. Určená je pre všetkých, ktorí musia dodržiavať 14-dňovú karanténu po návrate zo zahraničia. Používanie tejto aplikácie je tiež povinné pre ľudí, ktorým bol diagnostikovaný koronavírus, no pre jeho ľahký priebeh majú nariadenú domácu liečbu, informuje Swiony.pl.

Aplikácia využíva geolokáciu a rozpoznávanie tváre. Jej zmysel a samotné používanie je veľmi jednoduché. Úrady budú prostredníctvom aplikácie posielať počas celého dňa náhodné výzvy o zaslanie svojej selfie, ktorá by mala byť dôkazom o tom, že človek naozaj dodržiava karanténu. Na odoslanie selfie bude mať pacient presne 20 minút. Ak to do časového limitu nestihne, na miesto jeho bydliska bude automaticky vyslaná hliadka polície.

„Ľudia v karanténe majú na výber: Buď sa dočkajú neočakávaných návštev polície alebo si stiahnu túto aplikáciu,“ povedal hovorca digitálneho ministerstva Karol Manys, informuje DailyMail. Polícia navyše oznámila, že už jednej osobe udelila pokutu vo výške 500 zlotých (108 €) za porušenie karantény. Sankcie sa však môžu vyšplhať až na 5 000 zlotých (1 083 €).

Toto riešenie sa javí ako veľmi zaujímavé a možno sa ním inšpirujú aj ďalšie krajiny. Určite sa však nájde viacero ľudí, ktorí budú hľadať spôsob, ako aplikáciu oklamať.  Nad sledovaním ľudí uvažovala aj naša vláda, ktorá nakoniec prišla s vlastným riešením.

Nový premiér Igor Matovič prezradil, že sa dohodli s operátormi na sledovaní Slovákov vďaka získaným metadátam. Toto rozhodnutie však pobúrilo časť verejnosti, ktorá sa obáva zneužitia svojich údajov. Takzvané metadáta totiž obsahujú údaje nielen o polohe občana, ale aj o tom kedy, ako dlho a s kým telefonoval či písal SMS správy.

Zobraziť celú galériu (3)
SITA/Jana Birošová

Opatrenie má zabezpečiť prehľad o pohybe ľudí, ktorí majú dodržiavať povinnú 14-dňovú karanténu, nakoľko aj u nás sa objavili prípady, kedy sa porušovala. Podobné riešenie už funguje napríklad v susednej Českej republike, kde hygienické centrum má prístup k dátam o histórii pohybu nakazeného pacienta.

Rozdiel je však v tom, že dáta neobsahujú informácie o telefónnom čísle a ďalšie citlivé údaje. Toto sledovanie vzniklo vďaka iniciatíve „Data proti Covid“. Každá krajina má svoje vlastné riešenia, pričom niektoré z nich sú z pohľadu ochrany osobných údajov naozaj diskutabilné. Poľská aplikácia pracuje s fotografiami občanov, čo sa zatiaľ javí ako najlepšie riešenie, no až prax ukáže či bude aj efektívne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú