Príchod elektromobilov na cesty neovplyvní len náš každodenný život či servisné prehliadky. Na elektrický pohon nových áut už v škandinávskej krajine doplácajú čerpacie stanice, ktoré sú kvôli klesajúcemu množstvu áut so spaľovacím motorom nútené meniť svoj biznis model. Mnohé čerpacie stanice v Nórsku zatvárajú alebo inštalujú elektrické nabíjačky pre elektromobily, aby si dokázali udržať a prilákať zákazníkov. Téme sa venoval portál Electrek.

Nórsko sa v posledných rokoch preslávilo vo svete aj vďaka veľkému záujmu motoristov o elektrické autá, ktorých predaje tam neustále rastú. Aktuálne je spomedzi všetkých nových predaných automobilov vyše 50 % elektromobilov, a tak je jasné, akým smerom sa osobná doprava v krajine vyberá. Táto situácia však výrazne ovplyvnila aj čerpacie stanice, ktoré sa musia prispôsobiť novým autám alebo prídu o dostatok zákazníkov.

V Nórsku ubúdajú čerpacie stanice

Len prednedávnom sa jedna z amerických čerpacích staníc transformovala a miesto tankovacích pištolí nainštalovala elektrické nabíjačky. Ide pritom o ojedinelý prípad takejto zmeny. Väčšina staníc totiž vybuduje samostatné elektrické nabíjačky aj popri klasických tankovacích stojanoch.

Nenechaj si ujsť
Čo ak je budúcnosť alternatívnych pohonov oveľa jednoduchšia a ukrýva sa vo vodíku?

V Nórsku je elektrifikácia tejto dopravy poriadne rýchla, a tak na ňu musia reagovať aj čerpacie stanice, ktoré ešte donedávna nemali núdzu o autá so spaľovacím motorom. Benzín či nafta sú však na ústupe a tomu sa musia pomaly prispôsobovať aj veľké spoločnosti ako Shell. Práve tá už od roku 2017 buduje svoju vlastnú sieť elektrických nabíjačiek Ionity, ktorých má byť celkovo 30 000.

Čiste elektrická budúcnosť osobnej dopravy tak skoro nepríde

Týmto smerom sa vydávajú aj spoločnosti v Kanade a USA. Vymiznutie čerpacích staníc ale tak skoro nehrozí a potrvá ešte celé roky, pokým sa množstvo elektromobilov po celom svete zvýši natoľko, že tankovanie pištole už nikto nepoužije, informuj FastCompany. Môže to však byť len utópia, no aj realita budúcnosti, ktorej sa pri silnom presadzovaní elektrických áut na cestách zrejme nevyhneme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom