Ceny lítia medzi rokmi 2021 a 2022 vystrelili raketovo nahor. Jedna tona tejto suroviny sa v minulom roku obchodovala za zhruba 16 000 €, dnes je to už vyše 76 000 €. Elon Musk znovu upozorňuje, že spoločnosť by mala začať s vlastnou ťažbou a spracovaním kľúčovej suroviny na výrobu batérií. Na tému upozornil portál InsideEVs.

Podľa staršieho Muskovho príspevku je na Zemi lítia dostatok, avšak jeho ťažba a spracovanie sú extrémne pomalé. Podľa vývoja cien komodity je zrejmé, že ťažiarenske kapacity nestačia už ani pre súčasný trh s elektromobilmi, nakoľko cena za 1 tonu lítia vystrelila medziročne nahor zhruba štvornásobne.

Musk vyzýva, lítium je generátor peňazí

Počas výročnej schôdzi v druhom kvartáli 2022 Musk osobne vyzval investorov, aby naliali svoje peniaze do biznisu s ťažením a rafináciou lítia, nakoľko toto odvetvie je „tlačiareň peňazí“.

Samotná ťažba je podľa šéfa Tesly veľmi jednoduchá, omnoho ťažšia je už rafinácia. Aj napriek tomu sme už videli niekoľko náznakov, že do ťažby a spracovania by sa mohla pustiť aj Tesla a svoju prvú fabriku na spracovanie lítia postaviť v Severnej Amerike.

Zabezpečením si vlastných zdrojov najdôležitejšej suroviny na výrobu batérií by sa Tesla prakticky úplne odstrihla od externých dodávateľov a pre ostatné automobilky by bolo podstatne náročnejšie Tesle cenovo konkurovať.

Nová fabrika v Texase?

Portál Bloomberg nedávno upozornil na dokumenty, v ktorých Tesla žiada o daňové úľavy v štáte Texas v súvislosti s vybudovaním rafinérie lítia. Práve Texas by teda mal byť miestom, kde bude Tesla ťažiť a spracovávať tento prvok.

Okrem iného by mala automobilka spracovávať aj ostatné materiály potrebné na výrobu batérií, čo by znamenalo, že Tesla by sa stala prakticky úplne sebestačná. V dokumentoch sa ďalej uvádza, že kalifornská automobilka vyvinula svoj vlastný bezpečný proces rafinácie.

Ak pôjde všetko podľa plánu, nový projekt Tesly by sa mohol začať realizovať už tento rok. Dokončenie je následne plánované na rok 2024. Za ten čas ale môžu ceny lítia ďalej rásť a otázka lacných elektromobilov je teda zrejme ohrozená.

Riešením batérie bez lítia

Aktuálne najpoužívanejšie lítium-iónové batérie rozhodne nie sú najlepším riešením najmä kvôli potrebe čoraz vzácnejšieho lítia. Výrobcovia po celom svete preto prichádzajú s lacnejšími a dostupnejšími alternatívami.

Jednou z nich prišiel startup z Bostonu, ktorý predstavil nabíjateľnú batériu, ktorá má potenciál konkurovať lítium-iónovým batériám, pričom stojí len zlomok ceny.

Cena lítium-iónových batérií od čias ich prvého predaja pred zhruba tridsiatimi rokmi klesla až o 97 %. Nič to však nemení na tom, že ich výroba je stále nákladná, čo sa odráža aj na cene elektromobilov.

Startup Alsym Energy sa presne z toho dôvodu rozhodol vybudovať náhradu lítium-iónových batérií, ktorá by mala pozostávať z dostupných, a teda i lacných materiálov.

Voda a lacné materiály

Jednu takúto sa im podarilo dokončiť len nedávno, pričom na jej výrobu spoločnosť potrebuje bežne dostupné materiály, ako mangán, oxidy kovov a vodu. V batérii teda nenájdeme žiadne drahé prvky (kobalt a lítium).

Batérie sú taktiež nehorľavé, takže môžu byť využité nie len pre EV, ale taktiež v priemysle, v lodnej doprave, či iných oblastiach, kde je bezpečnosť pred vznikom požiaru prioritou číslo jeden. Vďaka použitím materiálom je batéria tiež ľahšie recyklovateľná a neničí životné prostredie.

Hoci Alsym Energy zatiaľ nezverejnilo žiadne podrobnosti a špecifikácie, podľa ich prvotných testov má batéria výkon porovnateľný s lítium-iónovými jednotkami. Ak všetko pôjde ďalej podľa plánov, už budúci rok sa dočkáme prvých testov s ich partnermi, pričom sériovú výrobu môžeme očakávať v roku 2025.

Freepik

I keď startup neskrýva ambície preraziť do celého sveta, v prvom rade chce batérie poskytnúť chudobnejším krajinám a regiónom. Na urýchlenie vývoja týchto cenovo dostupných batériových systémom Alsym Energy spolupracuje „s popredným výrobcom automobilov so sídlom v Indii“. Od tohto štedrého investora Alsym Energy získala 32 miliónov dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP