Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktuálne najpoužívanejšie lítium-iónové batérie rozhodne nie sú najlepším riešením najmä kvôli potrebe čoraz vzácnejšieho lítia. Výrobcovia po celom svete preto prichádzajú s rôznymi lacnejšími a dostupnejšími alternatívami.

Žiadne drahé prvky

Jednou z nich teraz prišiel startup z Bostonu, ktorý predstavil nabíjateľnú batériu, ktorá má potenciál konkurovať lítium-iónovým batériám, pričom stojí len zlomok ceny. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Alsym Energy

Ako ďalej píše web FastCompany, cena lítium-iónových batérií od čias ich prvého predaja pred zhruba tridsiatimi rokmi klesla až o 97 %. Nič to však nemení na tom, že ich výroba je stále nákladná, čo sa odráža aj na cene elektromobilov.

Startup Alsym Energy sa presne z toho dôvodu rozhodol vybudovať náhradu lítium-iónových batérií, ktorá by mala pozostávať z dostupných, a teda i lacných materiálov.

Voda a lacné materiály

Jednu takúto sa im podarilo dokončiť len nedávno, pričom na jej výrobu spoločnosť potrebuje bežne dostupné materiály, ako mangán, oxidy kovov a vodu. V batérii teda nenájdeme žiadne drahé prvky (kobalt a lítium).

Batérie sú taktiež nehorľavé, takže môžu byť využité nie len pre EV, ale taktiež v priemysle, v lodnej doprave, či iných oblastiach, kde je bezpečnosť pred vznikom požiaru prioritou číslo jeden. Vďaka použitím materiálom je batéria tiež ľahšie recyklovateľná a neničí životné prostredie.

Hoci Alsym Energy zatiaľ nezverejnilo žiadne podrobnosti a špecifikácie, podľa ich prvotných testov má batéria výkon porovnateľný s lítium-iónovými jednotkami. Ak všetko pôjde ďalej podľa plánov, už budúci rok sa dočkáme prvých testov s ich partnermi, pričom sériovú výrobu môžeme očakávať v roku 2025.

I keď startup neskrýva ambície preraziť do celého sveta, v prvom rade chce batérie poskytnúť chudobnejším krajinám a regiónom. Na urýchlenie vývoja týchto cenovo dostupných batériových systémom Alsym Energy spolupracuje „s popredným výrobcom automobilov so sídlom v Indii“. Od tohto štedrého investora Alsym Energy získala 32 miliónov dolárov.

Revolúcia či ďalšia batéria, na ktorú sa zabudne?

Hoci batéria od Alsym Energy vyzerá sľubne, netreba zabúdať, že pokusov nahradiť lítium-iónové batérie bolo už mnoho. Napríklad minulý rok skupina ruských vedcov na čele s Olegom Levinom  z Petrohradskej univerzity vyhlasovala, že disponuje úplne novým typom batérie, ktorá sa podľa ich slov dokáže nabiť až 10-krát rýchlejšie ako súčasne využívané lítium-iónové batérie.

Jednovrstvový článok batérie QuantumScape. QuantumScape

Za zmienku určite stoja aj ďalšie batérie. Napríklad batéria od spoločnosti QuantumScape, ktorá na „Deň batérií“ oznámila, že úspešne vybudovala solid-state batériu s pevným elektrolytom.

Tá má v porovnaní so súčasnými akumulátormi vyšší výkon, výdrž a rýchlosť nabíjania. Ako sa však ukázalo, všetky predostreté výsledky pochádzajú z laboratórnych testov vykonaných s jednovrstvovými článkami, pričom skutočná batéria by musela mať niekoľko desiatok vrstiev, ktoré navzájom spolupracujú.

Vysokokapacitnú batériu nedávno predstavili aj experti z Českej republiky. Tí uvádzajú, že ich experimentálna vysokonapäťová batéria, ktorej kapacita je porovnateľná s komerčnými nikel-metal hybridnými batériami a je založená na princípe vodnej batérie – pre svoj chod potrebuje slanú vodu, zinok a grafit. Viac o tejto batérií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú