Keď spoločnosť Apple v minulom roku predstavila výročný iPhone X, spôsobila tým poriadny rozruch. Nie len radikálnou zmenou dizajnu a množstvom pokročilých funkcií, ale aj pomerne vysokou cenovkou, ktorá prekročila štvormiestnu sumu.

Práve cena je dosť často u zariadeniach Apple kritizovaná. Podľa niektorých je vysoko prehnaná a neúmerná tomu, čo v skutočnosti zariadenie ponúka. Iní si zas neváhajú priplatiť a svoje rozhodnutie obhajujú kvalitou. Tak či onak, pravdou je, že cena zariadení Apple si svoju cenovku drží aj dlho potom, čo boli uvedené na trh.

Nejednotná cena

Zariadenia od Apple sú veľmi obľúbené hlavne v USA. Koniec koncov, ide o domáceho výrobcu a Američania sú na to patrične hrdí. Taktiež sa dosť často stretávame s názorom, že sú produkty v Amerike lacnejšie než v iných krajinách. Redaktori z Business Insider sa preto pozreli na to, za akú priemernú cenu sa predáva najnovší iPhone X v rôznych krajinách sveta.

Zobraziť celú galériu (1)
Shayanne Gal/Business Insider

Nenechaj si ujsť!
Apple mal pri iPhone X uvažovať o odstránení prvkov, bez ktorých si dnešné smartfóny vieme len ťažko predstaviť

Vyššie ceny mimo USA sú spôsobené hlavne výškou dovozného cla danej krajiny a z určitej časti aj kúpnou silou obyvateľov. Avšak ako môžeš vidieť, USA nie krajinou, kde sa iPhone X predáva za najnižšiu cenu. Smartfón kúpiš lacnejšie v Japonsku a tiež v Kanade, ktorá ako jediná krajina má priemernú cenu pod 1000 dolárov. To však môže byť spôsobené aktuálnym kurzom kanadského dolára voči tomu americkému.

Čím chudobnejšia krajina, tým vyššia cena

Iróniou je, že čím je daná krajina chudobnejšia, tým je cena produktov vyššia. Neplatí to len pre iPhone X, ale aj pre radu iných produktov od rôznych výrobcov. Len z tabuľky môžeš vidieť, že rozdiel medzi Kanadou a Európskou úniou je takmer 400 dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom