Jadrové elektrárne sú v niektorých regiónoch stredobodom pozornosti kvôli odpadu, ktorý produkujú. V snahe mnohých krajín obmedziť dopad klimatických zmien majú zohrať veľkú úlohu práve tieto elektrárne, ktoré sa čoskoro môžu dočkať revolúcie. Budú totiž menšie, bezpečnejšie a dostatočne efektívne na to, aby napájali mestá, ale aj menšie objekty. Jedným z riešení v otázke výroby elektriny jadrovými elektrárňami má byť malý reaktor, ktorý bude vhodný na rôzne aplikácie, pričom bude bezpečnejší, informoval Wired.

Doterajší princíp výroby energie v jadrových elektrárňach chce zmeniť nový startup v americkom Oregone, ktorý vyvíja malý reaktor budúcnosti. Zatiaľ čo v elektrárňach je potrebná veľká chladiaca sústava, reaktor od NuScale bude potrebovať omnoho menšie chladenie. V skutočnosti bude mať s jadrovými elektrárňami spoločné iba chladenie vodou. V ďalšom spôsobe fungovania sa však od nich značne líši.

Reaktor novej generácie bude ťažiť zo svojich rozmerov

V prvom rade bude omnoho menší ako bežná elektráreň a vďaka „kompaktnej“ veľkosti bude môcť byť nasadený na miesto určenia omnoho rýchlejšie. Budovanie jadrovej elektrárne totiž trvá dlhé roky a takýto projekt zhltne obrovské množstvo financií.

Malý reaktor navyše nebude musieť byť vzdialený od napájaných lokalít niekoľko kilometrov ako tomu býva v prípade klasických elektrární. Vďaka jeho rozmerom, ktoré činia necelých 20 metrov na výšku a 2,7 metra v priemere, ho bude možné omnoho jednoduchšie prepravovať.

Kvôli jeho vlastnostiam a veľkosti sa môže časom rozbehnúť aj masová výroba, ktorá by zabezpečila takýto malý reaktor pre všetky potrebné lokality. Týmto spôsobom by mohli mnohé krajiny bojovať aj proti klimatickým zmenám a pomocou reaktora vyrábať čistejšiu energiu.

Pre svoju veľkosť však môže takýto reaktor produkovať zhruba 60 MW energie. To je len zlomok energie, ktorú dokáže vyrábať veľká elektráreň. Práve jeho rozmery mu však dodávajú mnoho výhod, ktoré môže zúžitkovať už o niekoľko rokov.

Reálne nasadenie v praxi môžeme čakať najskôr až o niekoľko rokov

Navyše má byť omnoho bezpečnejší a nemá predstavovať veľké riziko. Jeho konštrukcia je totiž dostatočne malá na to, aby sa vošla do väčšieho bazéna alebo nádrže s vodou, ktorá by zabezpečila účinné chladenia reaktora. Pokiaľ by však predsa došlo k jeho poškodeniu, teplo sa môže postupne uvoľniť v okolitej vode. Možnosti aplikácie a nasadenie takejto malej elektrárne v praxi už skúma aj komisia v USA, ktorá sleduje vývoj reaktora od roku 2016. Celý proces je však nesmierne zdĺhavý a náročný.

Nenechaj si ujsť
Nemecko zatvára jadrové elektrárne. Najväčší problém však vyrieši až o 100 rokov

Len správa k reaktoru obsahu až 12 000 strán. Spoločnosť stojaca za týmto počinom však už získala povolenie na výrobu prvej elektrárne s 12 takýmito reaktormi v národnom laboratóriu v Idaho. Energiou pritom môže okolie napájať už o zhruba 7 rokov.

Budúcnosť týchto reaktorov však môže tkvieť v ešte menších rozmeroch a úrady skúmajú aj využitie tzv. „mikro“ reaktorov, ktoré generujú menej ako 50 MW energie. Tie sa môžu využiť na napájanie odľahlých lokalít či vojenských základní.

Nedávno však svoj vlastný malý reaktor, ktorý generuje 1,5 MW energie, odhalil aj startup Oklo na oficiálnej stránke. Od úradov navyše dostal povolenie na jeho výrobu v rovnakej lokalite v Idaho. Tento malý reaktor, pomenovaný ako Aurora, pripomína skôr bežnú stavbu, ktorá dokáže splynúť s okolitou krajinou.

Startup má však pred sebou ešte dlhú cestu pri schvaľovaní tohto druhu reaktora, keďže na jeho chladenie nie je využitá voda, ale tekutý kov. Napriek tomu ide o ďalší dôkaz toho, kam sa môže výroba energie posunúť o niekoľko rokov.

Jadrové elektrárne na Slovensku

Aktuálne využívané jadrové elektrárne boli v mnohých krajinách uvedené do prevádzky aj pred pol storočím a aj tie novšie už majú niekoľko desiatok rokov, infomuje popularmechanics.com.

Na Slovensku máme 2 takéto jadrové elektrárne. Jedna sa nachádza v Bohuniciach a ďalšia v Mochovciach, pričom obe využívajú spolu 4 jadrové bloky s tlakovodnými reaktormi typu VVER 440/V-213, ktorý bol najpoužívanejším druhom reaktora v bývalom východnom bloku Sovietskeho zväzu. Budovanie jadrovej elektrárne v Mochovciach začalo ešte v roku 1982.

Zobraziť celú galériu (4)
Slovenské elektrárne

O 9 rokov neskôr sa z dôvodu nedostatku financií pozastavilo. Výstavba pokračovala až o niekoľko rokov neskôr, keď vláda schválila v roku 1995 dobudovanie dvoch blokov. Tie boli uvedené do prevádzky v rokoch 1998 a 1999.

Dva bloky jadrovej elektrárne v Bohuniciach boli k sieti pripojené ešte v rokoch 1984 a 1985. V uplynulých rokoch prebiehala v oboch elektrárňach modernizácia. V Mochovciach pomaly finišuje výstavba ďalších 2 blokov, ktoré by mali byť do prevádzky uvedené do 2 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom