banner-galaxy-a3-a5Ultimátny zdroj energie pre mnohé elektrické zariadenia, a teda batérie. V posledných rokoch zohrávajú práve batérie kľúčovú úlohu pri produkcii nových zariadení z rôznych oblastí priemyslu a vyzerá to tak, že nám budú robiť poriadne vrásky na čele.

Či sa už na to pozeráš z perspektívy smartfónov, alebo iných zariadení, bez batérií by sme asi len ťažko niečo dokázali v dnešnej dobe. Avšak rok 2016 je pre výrobcov batérií doslova pohromou. Doteraz sme občas vídavali prípady, kedy sa batérie v smartfónoch z neznámych príčin vznietili alebo nafúkli, no boli to zväčša ojedinelé prípady, ktoré sa dajú pripísať veľkovýrobným chybám. No v minulom roku sa roztrhlo vrece s poškodenými zariadeniami, ktoré sklamali akumulátory pod kapotou. Asi ti netreba pripomínať, ktorý výrobca si to odniesol v doslova gigantickom merítku.

batérie 1
zdroj fotografie: AndroidAuthority

Bohužiaľ, pre Samsung sa phablet Note 7 stal absolútnou katastrofou a vo svete nastali prípady, pri ktorých išlo dokonca o zdravie majiteľov. Stále neznáma príčina explózií sa má úplne vyšetriť v nasledujúcich dňoch a nás skutočne nesmierne zaujíma, čo to bol za problém, ktorý tak enormne pošramotil meno juhokórejskej spoločnosti. Aby sa tieto problémy v roku 2017 už nezopakovali, múdri vedci zo Standfordskej univerzity vymysleli inovácie batérií, ktoré sa môžu naplno uplatniť už v nasledujúcich rokoch. A tentoraz sa jedná o skutočne veľké novinky!

TIP: Aj tebe spotrebúva Messenger enormné množstvo batérie? Riešenie je veľmi jednoduché

Another-Samsung-Galaxy-Note-7-battery-catches-fire
zdroj fotografie: PhoneArena 

Nový princíp bude založený na ohňuvzdornosti batérií, ktoré budú mať špeciálnu ochranu voči vznieteniu zabudovanú priamo v tele. Týmto sa teda docieli neporovnateľné zvýšenie bezpečnostných vlastností samotných batérií a zároveň aj smartfónov či iných zariadení. Podobné pokusy o pokročilé technológie sme tu však už mali, no bez úspechu, nakoľko sa pri tejto technológii úmerne degradoval výkon batérie, avšak najnovšie metódy sú takmer bezchybné a k žiadnemu úbytku nedochádza.

TIP: Tech News: Obrovská továreň Gigafactory oficiálne spúšťa výrobu batérií!

fireproof-smartphone-batteries

Schéma novej technológie batérií na pravej strane

zdroj fotografie: PhoneArena

Univerzita v Stanforde používa plast na oddelenie anódy a katódy s krytím z trifenylfosfátu, ktorý má výborné vlastnosti voči ohňu a vysokým teplotám ako takým. Ak nastane napríklad situácia, kedy bude mať batéria 150 stupňov, tento materiál sa rozpustí a okamžite zahasí akýkoľvek oheň behom 0,4 sekundy. Ak sa nad tým podrobnejšie zamyslíš, výsledok je vcelku ohromujúci a rozhodne je to krok správnym smerom. V každom prípade, pre úspešné nasadenie do masovo produkovaných Li-on batérií to chce ešte niekoľko mesiacov intezívneho výskumu. S technológiou zabraňujúcou akékoľvek prehrievanie batérie príde vlajková loď LG G6, ktorej sme sa venovali v samostatnom článku, a tak ti určite odporúčame, aby si doň nahliadol pre detailnejšie informácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom