Už od 1. júla platí na cestách nové pravidlo, ktoré prikazuje vydávať elektromobilom nepretržitý hluk, ktorý je na úrovni aspoň 56 decibelov (maximálne 75 dB). Nakoľko nie je predpísaný žiadny konkrétny zvuk, každá automobilka sa s tým vysporiadala po svojom a výsledkom je viacero zaujímavých prejavov. Portál Teslarati ale prišiel so zaujímavou novinkou, ktorú onedlho budú môcť využívať majitelia vozidiel Tesla. 

Problémom elektromobilov z pohľadu bezpečnosti je ich tichá prevádzka, čo môže byť potencionálnym problémom. Síce pneumatiky a aj elektromotor vydávajú špecifický zvuk, nie je ale dostatočne výrazný a hlučný, a ľahko tak dokáže zaniknúť v mestskom prostredí.

To predstavuje obzvlášť nebezpečnú situáciu pre chodcov, ktorí veľakrát nepočujú prichádzať ani vozidlo so spaľovacím motorom, nakoľko sa dostatočne nevenujú dianiu okolo seba.

Budú Tesly prdieť?

Na margo toho zverejnil Elon Musk na svojom Twitteri správu, že sa pre Tesly chystá aktualizácia, ktorá jej majiteľom umožní vytvoriť vlastné zvuky, ktoré bude ich vozidlo vydávať pri trúbení či počas bežnej jazde. Nakoľko nie je presne definovaný zvuk, ktorý musí vozidlo vydávať a stanovená je len minimálna hranica hluku, má na to samozrejme právo a nie je možné to zakázať.

Ako však môžeš vidieť pri danom príspevku, dodatok od Muska hovorí o tom, že medzi zvukmi budú prdy a mékanie kôz.

Či ide len o pokus o vtip, alebo tieto zvuky budú skutočne zahrnuté v pripravovanej aktualizácii, nie je možné s určitosťou predpovedať. Elon Musk je však natoľko bláznivý, že zrejme by nikoho neprekvapilo, ak by v konečnom dôsledku bola pravda.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom