Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aj keď to na Slovensku nebadať, celková situácia vo svete je taká, že populácia rastie raketovým tempom a čoskoro sa dostaneme do bodu, kedy nám bude planéta malá. 

Príchod nového života na svet predchádza niekoľko mesačnému tehotenstvu, no to by sa mohlo v priebehu nasledujúcej dekády zmeniť. Myšlienka rodenia detí mimo ľudského tela a maternice síce znie ako sci-fi, no vedci sú blízko tomu, aby sa niečo také bolo dostupné, informuje Futurism.

Budú sa ľudia rodiť ako v Matrixe?

Ak si videl niekedy trilógiu Matrix, tak potom určite vieš, že ľudia sa tam nenarodili klasickým spôsobom, ale v tzv. liahniach. Nad niečím podobným uvažujú aj vedci a lekári z Detskej nemocnice vo Philadelphii. Tí spoločne s americkým úradom pre potraviny a liečivá začali testovať umelé maternice, v ktorých by sa mohli vynosiť embryá. Ako informuje Metro, existujú dve rôzne možností:

  • Technológia umelej maternice (AWT) – v tomto prípade ide o náhradu skutočnej maternice, takže plod sa po celú dobu nachádza mimo ľudského tela

 

  • Neonatálna intenzívna starostlivosť (NIC) –  ide o niečo na spôsob inkubátora, do ktorého je v určitom štádiu tehotenstva umiestnený plod a ten sa tam ďalej vyvíja. Využité by to mohlo byť aj v prípade, ak by šlo o predčasné tehotenstvo, nakoľko do tohto inkubátora prúdia všetky potrebné živiny a je tu prítomná aj plodová voda

Ak by sa plod nachádzal v umelom lone, mohlo by sa k nemu pristupovať kedykoľvek a chránilo by to aj samotnú matku, ktorá by sa nevystavovala riziku. Takýmto spôsobom by mohli mať deti aj tie páry, ktorým je to momentálne odoprené. Naskytuje sa aj otázka, ak si nejaký pár nechá vynosiť dieťa inou ženou, prečo by to za nich nemohol urobiť stroj?

Plne funkčné maternice do 10 rokov

Podľa vedcov bude trvať približne 10 rokov, kým sa podarí predstaviť prvý fungujúci prototyp. Pred tým však majú pred sebou ešte niekoľko prekážok, pričom tie najhlavnejšie sú z pohľadu náboženstva a etiky. Je ťažké si predstaviť, že také niečo prejde bez akejkoľvek odozvy. Momentálne takúto formu tehotenstva nedefinuje ani zákon, čo bude taktiež nutné zmeniť.

Zatiaľ sa preto podobné experimenty vykonávajú so zvieratami, pričom pred dvomi rokmi sa takto podarilo donosiť jahňa, ktoré by inak neprežilo. Umiestnené bolo v špeciálnom vaku, do ktorého prúdili živiny a naplnené bolo plodovou vodou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú