Vedci už dlhšiu dobu tušia, ako náš Mesiac vlastne vznikol a čím si musela planéta Zem prejsť. Ako ale informuje Futurism, úplne nové video zachytáva simuláciu kozmickej zrážky, pri ktorej do Zeme narazila planéta Theia a vznikol tak systém, ktorý poznáme dnes.

Pomohol superpočítač

K tejto mohutnej zrážke malo dôjsť pred asi 4,5 miliardami rokov a do Zeme vtedy narazila planéta Theia, veľkosťou podobná dnešnému Marsu s priemerom približne 6 100 km. Ako navyše spomína ScienceDaily, Theia nakoniec možno nepochádzala z vnútornej Slnečnej sústavy, ale z vonkajšej a práve vďaka nej má dnes Zem vodu, ktorá je pre život kľúčová.

Prvé lunárne vzorky sa dostali na Zem v roku 1969 a po analýze vedci zistili, že k ich vzniku došlo v období pred 4,5 miliardami rokov, teda približne 150 miliónov rokov po vzniku Slnečnej sústavy, píše ScienceAlert. V mladých hviezdnych systémoch je zrážanie sa rôznych telies pomerne bežné, než sa orbity zastabilizujú a tie chaotické postupom času úplne zmiznú.

Vedci sa pozreli na niekoľko rôznych podmienok, ktoré simulovali pomocou programu SWIFT, superpočítača a systému COSMA, vďaka ktorému zvládli simulovať hneď niekoľko stoviek zrážok Zeme a planéty Theia. Pri podobných simuláciách je väčšinou použitých 100 000 až 1 milión častíc, avšak v tomto prípade tím simuloval až neuveriteľných 100 miliónov častíc, čím dosiahli bezprecedentné rozlíšenie a detaily.

Dôležitosť zrážok

Kolízie vesmírnych telies sú pomerne bežnou záležitosťou a v mnohých prípadoch môžu slúžiť aj ako forma výskumu. Nedávno sa napríklad vedci tešili na náraz starej rakety do Mesiaca, o niečo aktuálnejšie zase NASA úmyselne narazila sondou do asteroidu a otestovala tak planetárnu obranu.

Úplne nové detaily

„S vyšším rozlíšením môžeme skúmať viac detailov – podobne, ako umožňuje väčší teleskop vyhotovovať snímky vzdialených planét alebo galaxií s vyšším rozlíšením a objavovať tak nové detaily,“ vysvetľuje kozmológ Jacob Kegerreis. Dodáva zároveň, že ešte lepšie pochopenie tohto procesu môžu priniesť ďalšie lunárne vzorky. Tých sa môže ľudstvo dočkať v najbližšej dekáde vďaka programom ako napríklad Artemis, tvrdí NASA.

NASA

Podľa Kegerreisa môže navyše nízke rozlíšenie spôsobiť, že vedci niektoré fakty prehliadnu alebo dospejú k zavádzajúcemu či kompletne mylnému výsledku. Nová detailná simulácia prezradila, že Mesiac vznikol veľmi rýchlo, len niekoľko hodín po samotnej zrážke. Štúdia zároveň jasne vysvetľuje nielen obežnú dráhu Mesiaca, ale napríklad aj jeho čiastočne roztavené vnútro a tenkú kôru.

Množstvo otázok ale ostáva naďalej nezodpovedaných a to najmä s ohľadom na vnútornú stavbu Mesiaca. Na to ale odborníci potrebujú už spomínané vzorky, ktoré je tentoraz nutné odobrať z väčšej hĺbky. To je pomocou sond komplikované a aj keď je pristátie ľudí na Mesiaci obrovskou výzvou, má obrovský potenciál priniesť odpovede na otázky, ktoré sme si zatiaľ ani len nepoložili.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú