Deepfake videá sú medzi nami už nejaký piatok a vo väčšine prípadov ich vyrobia s cieľom pobaviť divákov napríklad vtipmi z politiky, no vyskytujú sa často aj v pornografickom priemysle, kde zneužívajú tváre známych osobností. V Spojenom kráľovstve sa teraz počas Vianoc stala terčom kritiky verejnoprávna televízia Channel 4, ktorá odvysielala deepfake video zobrazujúce kráľovnú Alžbetu II. s jej každoročným prejavom, upozornil portál Gizmodo.

Briti chceli poukázať na hrozbu falošných správ

Britský Channel 4 vyvolal v krajine vlnu kontroverzie po tom, čo namiesto tradičného prejavu kráľovnej Alžbety II., ktorý bol odvysielaný na BBC, priniesla divákom krátke deepfake video. V tom sa „kráľovná“ okrem nelichotivých poznámok na princa Harryho či premiéra Borisa Johnsona venuje napríklad aj tanečnej rutine z platformy TikTok.

Bežnému divákovi muselo byť už počas prvej minúty prejavu jasné, že nejde o skutočnú britskú kráľovnú, avšak ľudí s poruchou zraku či sluchu mohla falošná kráľovná na moment oklamať.

Channel 4 však o odvysielaní tohto videa informoval už pár dní dopredu a jeho úmysel bol skôr varovať pred hrozbou falošných správ, uviedol pre The Guardian režisér videa Ian Katz.

Niektorí odborníci ale tvrdia, že odvysielanie takéhoto videa môže viesť k zmene verejnej mienky, kedy si ľudia budú myslieť, že sa táto technológia používa na každodennej báze. V prípade, že sa divák s deepfake videom ešte nestretol, po jeho zhliadnutí si môže totiž myslieť ich oveľa rozšírenejšiu popularitu než je tomu v skutočnosti.

Počiatky deepfake videí pritom siahajú ešte do 90. rokov minulého storočia. Postupom rokov sa však technológie zlepšili a dnes je možné vytvoriť naozaj vierohodné deepfake videá, v ktorých sa mnohokrát ocitajú tváre známych osobností aj bez ich vedomia.

Napriek tomu, že sa môže v mnohých prípadoch jednať len o vtipné video s politickou tematikou, môže mať jeho zhliadnutie širokou verejnosťou ďalekosiahle následky, ak si napríklad niektorí diváci neuvedomujú nepravdivosť zdieľaných informácií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú