Kozmická spoločnosť SpaceX, ktorú pred takmer dvomi desaťročiami založil Elon Musk, zverejnila na YouTube úžasné video. Diváka perfektne prevedie továrňou Starbase, v ktorej firma vyvíja a testuje najväčšiu raketu na svete, Starship.

Pomocou nej chcú do roku 2050 založiť na Marse samostatnú kolóniu a dať tak ľudstvu šancu na prežitie v prípade, že dôjde na Zemi ku katastrofe. Len za dva roky v Texase postavili čosi, čo nazývajú „Brána na Mars“.

Starbase – Brána na Mars

Na začiatku videa diváka privíta pohľad na niekoľko konštrukčných stanov, v ktorých sa konštruujú jednotlivé časti rakiet Starship. Za nimi stoja dva hotové prototypy druhého stupňa Starship, z ktorých jeden úspešne pristál a druhý nikdy neletel.

Naľavo od nich, vo vysokej budove, sa nachádza ďalší druhý stupeň s označením Ship 20. Ten momentálne prechádza intenzívnym testovaním a pred niekoľkými dňami po prvý raz naštartoval raketové motory Raptor optimalizované na prevádzku vo vákuu.

Napravo od tohto prototypu je možné všimnúť si biely špic, ktorý slúžil ako maketa pre lunárnu verziu Starship. Ten už robotníci rozobrali a SpaceX sa pripravuje na stavbu väčšieho a podľa všetkého aj funkčného prototypu tejto verzie rakety, ktorá firme zaistí obrovskú prestíž – na povrch Mesiaca totiž dostane prvú ženu.

SpaceX/Youtube screenshot

Sen každého tehcnokrata

Nasleduje ďalší záber konštrukčných stanov a následne sa dostávame do ich vnútra. Čoskoro sa dívame na oceľový trup Starship, ktorý môže mnohým pripomínať gigantického ježka. Ide však o mechanizmy, pomocou ktorých technici montujú dlaždice tepelného štítu. Táto metóda však zatiaľ nie je dokonalá a pri každom testovaní prototyp zopár dlaždíc stratí.

Po ďalších nádržiach sa naskytne pohľad na čosi, z čoho začne slintať nejeden technokrat. V sklade čaká niekoľko raketových motorov Raptor, ktoré sú v mnohých ohľadoch tie najrevolučnejšie zo všetkých – ide o vôbec prvý funkčný raketový motor, ktorý využíva špeciálny druh spaľovania paliva – plnoprietokové stupňové spaľovanie.

SpaceX/Youtube screenshot

Medzi niekoľkými menšími Raptormi, ktoré sú určené najmä pre prvý stupeň (Super Heavy), sa nachádza oveľa väčší R-Vac (Raptor-Vacuum).

Pracujú vo dne i v noci

O tom, že sa Elon Musk s týmto projektom skutočne ponáhľa, svedčí aj pracovná morálka a harmonogram. Práce v Starbase prebiehajú už dlhšiu dobu aj v noci a neboja sa v tme testovať ani motory – to je čosi, čo v NASA nikdy neuvidíme.

Video ďalej ukazuje stavbu a následný presun prototypu Starship a napokon aj jej samotný let. V tomto prípade šlo len o let do výšky asi 10 km, počas ktorých sa SpaceX snažil odskúšať metódu pristávania a či je čosi také vôbec možné.

SpaceX/Youtube Screenshot

SpaceX nám následne ukazuje zostrih viacerých letov, pokus o pristátie a nakoniec aj prvé úplne úspešné pristátie prototypu SN15, dnes Ship 15. Potom však prichádza čosi oveľa väčšie a majestátnejšie.

Super Heavy – najsilnejší na svete

Prvý stupeň rakety Starship, známy ako Super Heavy, je celkovo najsilnejší prvý stupeň na svete. Ten zatiaľ síce neletel, no prezentačné video ukazuje jeho testovanie a úplne prvý štart motorov, ktorý trval len kratučký okamih.

SpaceX/Youtube Screenshot

Než sa však Super Heavy Booster 4 a Ship 20 vydajú na úplne prvý let tohto stroja do vesmíru, Super Heavy čaká ešte niekoľko testov a podľa Muska môžeme očakávať aj naštartovanie všetkých motorov naraz – 29 Raptorov. Neskoršie verzie ich však majú dostať až 33, píše SpaceX.

Video končí scénou s prvým a druhým stupňom, ktoré technici spojili a po prvý raz tak dali najväčšiu raketu na svete dokopy. Kvôli potrebe ďalšieho testovania ich však neskôr opäť oddelili. Starbase sa stáva jedným z najambicióznejších projektov na planéte – kde teraz stojí gigantická a naďalej rastúca továreň na medziplanetárny transport, pred dvomi rokmi nestálo takmer nič. Samozrejme, firma sa kvôli tomu nevyhla ani kontroverziám a silnej kritike zo strany environmentalistov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú