Možno si spomínaš na súdny spor, ktorý začiatkom tohto roka vyvolal Apple proti jednému z najväčších výrobcov procesorov pre mobilné zariadenia. Kalifornská spoločnosť vraj nemala na výber a od Qualcommu skrz súdy žiada milióny eur za neoprávnené obohacovanie sa na jej technológiách. Qualcomm však dlho na nič nečakal a tentokrát sa na strane obžalovaného ocitá práve gigant z Cupertina.

V januári tohto roka bola na Qualcomm podaná žaloba zo strany Apple. Táto spoločnosť chce prostredníctvom súdu získať takmer 1 miliardu eur za to, že si spoločnosť účtovala poplatky za jej technológie, ktoré vôbec nesúviseli s uzavretou zmluvou. Tu však obvinenia nekončia. Qualcomm bol zažalovaný dokonca aj v Pekingu a Spojenom kráľovstve, kde má zaplatiť viac ako 136 miliónov eur za zneužitie monopolných zákonov. Takto sa zo spolupracujúcich firiem stali rivali, ktorí si nič neodpustia.

zdroj fotografie: Shutterstock

Výrobca procesorov však prešiel do protiútoku a zažaloval Apple, ktorý vraj nevyužil plný potenciál jeho čipov v minuloročnom iPhone 7. Podľa Qualcommu tak americká spoločnosť nechcela, aby jeho modemy prekonali tie od Intelu. Zároveň mal Apple brániť používateľom využiť inovácie, ktoré Qualcomm priniesol. Obžalovaná strana na svoju obranu zas tvrdí, že nevidela rozdiely vo výkone či inováciách medzi čipmi od Intelu a Qualcommu. Medzi ďalšími dôvodmi žaloby je aj údajné vyhrážanie zo strany Apple.

zdroj fotografie: Android Authority

Nenechaj si ujsť
Qualcomm drží Samsung v šachu. Bráni mu, aby predával svoje procesory iným výrobcom

Qualcomm tak mal pod nátlakom mlčať o vyššom výkone jeho čipov v porovnaní s Intelom. Ďalšie sťažnosti zahŕňajú poškodenie mena spoločnosti v niekoľkých krajinách kvôli skresleným a nepravdivým vyhláseniam, o ktoré sa postaral Apple. Tieto obvinenia mali zasahovať do dohôd, ktoré Qualcomm uzavrel s inými spoločnosťami a od Apple bude žiadať patričnú náhradu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom