Jeden z najväčších hráčov v leteckej doprave, Boeing, má už viac ako storočné skúsenosti s výrobou lietadiel. Klasické stroje s prúdovými motormi lietajú nad našimi hlavami už desiatky rokov, no postupom času ich môžu nahradiť elektrické ekvivalenty. Boeing sa rozhodol posunúť leteckú dopravu o krok vpred, a tak čoskoro začne s vývojom autonómnych elektrických lietadiel. 

Na tomto futuristickom projekte však nebude pracovať priamo Boeing, ale spoločnosť Aurora Flight Sciences. Práve s jej pomocou sa jeden z najväčších výrobcov lietadiel rozhodol v budúcnosti prevážať cestujúcich pomocou autonómnych lietadiel. Tie už nebudú vybavené klasickými turbínovými motormi, ale budú využívať silu elektrickej energie.

Budúcnosť leteckej dopravy

Spoločnosť Aurora má už za sebou aj prvé úspechy, keď jej agentúra DARPA udelila kontrakt na vývoj lietadla s vertikálnym vzletom a pristávaním. VTOL (vertical take-off and landing) lietadlá má vo svojich budúcich plánoch zahrnutý aj Uber, ktorý chce pomocou Aurory realizovať projekt Uber Elevate. Spolupráca skúsených výrobcov lietajúcich strojov môže v konečnom dôsledku viesť k úspešnému uvedeniu prvého elektrického autonómneho lietadla do prevádzky.

Zobraziť celú galériu (2)
Aurora Flight Sciences/YouTube

Nenechaj si ujsť
Revolúcia v rýchlosti cestovania je na dosah. Briti vyvíjajú lietadlo, ktoré preletí miesta kdekoľvek na svete za 4 hodiny

Na vývoji takýchto lietadiel budúcnosti môže onedlho pracovať omnoho viac spoločností. Na dôkaz odhodlanosti začal Boeing sponzorovať novú súťaž, ktorej účelom je priniesť koncepty a riešenia pre lietadlá novej generácie. Do tohto projektu investoval viac ako 1,7 milióna eur. Boeing ale nie je jedinou spoločnosťou, ktorá myslí na budúcnosť leteckej dopravy.

Svoje pôsobenie v tejto sfére chce mať aj Airbus, ktorý rovnako plánuje vyvíjať lietadlá s vertikálnym vzletom a pristávaním. Na tieto stroje zrejme ani nebudeme musieť dlho čakať. Očakáva sa totiž, že prvé kusy budú realitou už počas budúceho roka. Spaľovacie motory tak postupom času zaniknú nielen v automobilovej, ale tiež v leteckej doprave, ktorá sa chystá skočiť do vôd autonómneho riadenia a elektrického pohonu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom