Ako by sa ti páčilo dostať sa na akékoľvek miesto na svete za 4 hodiny? Toto nie je žiadny výmysel sci-fi filmov, ale blízka budúcnosť, na ktorej pracuje britská firma Reaction Engines Ltd.

Firma Reaction Engines Ltd vznikla už v roku 1989 za účelom vývoja inovatívnych leteckých nadzvukových systémov. Od tej doby má za sebou niekoľko prelomových technológií. Dnes vkladajú všetko svoje úsilie do vývoja reaktívneho motora SABRE. Jeho hlavnou vlastnosťou je schopnosť využívať kyslík zo vzduchu, a to aj pri vysokých rýchlostiach až Mach 5,4. Pre porovnanie, let z Anglicka do Austrálie by touto rýchlosťou trval iba 4,5 hodiny. Princípom súčasných reaktívnych motorov je spaľovanie paliva a jeho následné urýchlenie na vysokú rýchlosť, čo podľa zákona akcie a reakcie zrýchli aj samotnú raketu.

Tento spôsob vyžaduje pre správne horenie paliva veľké množstvo kyslíka. Niektoré v súčasnosti využívané prúdové motory si ho preto vezú so sebou, ako napríklad rakety Falcon 9 od SpaceX, ktoré využívajú motory Merlin. Nosenie kyslíka predstavuje veľkú záťaž navyše, ktorú musí raketa navyše odniesť. Motory SABRE fungujú spaľovaním vodíka s kyslíkom.

Zdroj fotografie: reactionengines.co.uk

Pokiaľ je lietadlo v Zemskej atmosfére, vystačí si s kyslíkom vo vzduchu. Svojou konštrukciou sa podobá prúdovým motorom, ktoré ale zvládnu vyvinúť maximálnu rýchlosť Mach 3. Základom celého motora je zariadenie, ktoré dokáže chladiť vzduch z teploty cez 1000°C na -150°C za menej než 1/20 sekundy.

Zdroj fotografie: reactionengines.co.uk

Nielen revolúcia v cestovaní na Zemi

Motory SABRE by mali byť využité v lietadlovej rakete Skylon. Skylon dokáže v atmosfére letieť podobne ako stíhačka, i keď o 2 Mach rýchlosti rýchlejšie. Mimo dosahu atmosféry jednoducho prepne na kyslík z nádrží a let môže pokračovať aj ďalej. V tomto móde vo vesmíre zvládne vyvinúť rýchlosť až Mach 25, teda 25-násobok rýchlosti zvuku. Nižšie náklady na palivo a znovupoužiteľná konštrukcia sú znaky, ktorými môže Skylon konkurovať SpaceX. Narozdiel o Falconu 9 je Skylon navrhnutý ako jednostupňová raketa, čo znamená, že počas letu nebude postupne zhadzovať žiadne časti.  Firma Reaction Engines Ltd. má za sebou už viac než 700 pokusov a testov. Prvé testovacie lety by mohli začať už v roku 2019.

Zdroj fotografie: reactionengines.co.uk

Drahý a náročný vývoj

Hmotnosť Skylonu má dosahovať 303 ton. Aktuálny vývoj SABRE motorov by mal stáť okolo 360 miliónov Britských libier. Na vývoj prispela aj Britská vláda sumou 60 miliónov a veľmi dobré vzťahy firma udržiava s ESA. Cieľom Európskej vesmírnej agentúry (ESA) je výrazne znížiť cenu a nároky na palivo pre lety do vesmíru. Práve SABRE motory by mali byť kľúčovým prostriedkom. Celková výrobná cena jedného kusu rakety Skylon by sa mala pohybovať na úrovni 1,1 miliardy amerických dolárov.

Zdroj fotografie: reactionengines.co.uk

Podľa aktuálnych predpokladov firmy Reaction Engines Ltd. by súkromný výlet na obežnú dráhu zeme a 14-dňový pobyt v stave bez tiaže vyšiel 350 tisíc €. Zároveň firma upozorňuje, že časom by mohla cena výrazne klesnúť.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom