Boeing je v obrovských problémoch. Po lietadlách 737 Max našli plno softvérových chýb aj vo vesmírnej kapsuli Starliner
Decembrový let kapsuly Starliner mal demonštrovať jej schopnosti a potvrdiť, že dokáže na ISS vyniesť astronautov. Stalo sa však to, čo Boeing nechcel a celá misia mohla skončiť katastrofou. Sedem týždňov po zlyhaní tohto pokusu vyšetrovatelia spoločnosti a agentúry NASA informovali o chybách, ktoré sa počas tohto letu kapsuly udiali.
Došlo hneď k niekoľkým závažným problémom, ktoré ovplyvnili celú misiu. Počas letovej skúšky kapsuly Starliner sa objavili softvérové chyby, pričom jedna z nich mohla spôsobiť kolíziu dvoch komponentov stroja. Boeing tak musí prejsť až 1 milión riadkov kódu počítačového systému kapsuly, informuje The Hill.
Modul pre posádku Starliner od spoločnosti Boeing vyštartoval na orbitálny letový test 20. decembra minulého roka na rakete Atlas V. Počas misie sa mal pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Demonštrácia bezpečného letu kapsuly sa však nekonala, pretože sa objavilo viacero zásadných problémov, kvôli ktorým Starliner k ISS ani nedoletel. Kapsula sa ocitla na nesprávnom orbite a jej pobyt na obežnej dráhe bol skrátený z pôvodne plánovaných 8 dní iba na 2 dni, počas ktorých obiehala okolo Zeme predtým, ako pristála vo vojenskej oblasti White Sands Missile Range v Novom Mexiku.
Situáciu komplikujú softvérové chyby. Neobišli lietadlo 737 Max, ani kapsulu Starliner
Anomálie počas letu pritom mohli spôsobiť katastrofálne následky. Pripomeňme, že Starliner nemal počas tohto testovacieho letu na svojej palube posádku. Odhalenie softvérových problémov aj v prípade tejto kapsuly tak Boeingu rozhodne nerobí dobrú povesť, ktorú pošramotili predošlé tragické nehody lietadla 737 Max.
Doug Loverro z NASA sa pritom nechcel vyjadriť na otázku, či môžu mať problémy softvéru tohto lietadla dočinenia so softvérovými chybami objavenými v kapsuly Starliner.
Ako informoval portál Bloomberg, spoločnosť Boeing objavila ďalšiu chybu v softvéri modelu 737 Max, ktorý bol v marci minulého roka po dvoch smrteľných haváriách odstavený z prevádzky.
Závada spočíva v kontrolnom svetle stabilizačného systému lietadla, ktoré zostáva svietiť dlhšie, než by malo. Americký výrobca však problém už údajne rieši, a stále očakáva, že model 737 Max sa bude môcť vrátiť na oblohu v polovici tohto roka.
Mohlo dôjsť ku katastrofe. Boeing sa kvôli vlastným chybám dostal do zložitej situácie
Celkovo sa mali počas demonštračného letu kapsuly objaviť 3 anomálie, konkrétne chyba časovača a druhý problém, označený ako „chyba mapovania ventilov“, mohol spôsobiť zrážku dvoch častí pred samotným pristátím.
Tretím vážnym problémom počas misie bola chyba komunikácie, kedy letoví inžinieri nemohli so Starlinerom komunikovať. Signál rušil veľký šum, ktorý mohol pochádzať pravdepodobne z vysielačov signálu pre mobilné siete, informuje Space.
Pred Boeingom tak stojí náročná úloha, v ktorej musí nájsť chyby vo vyše milióne riadkov kódu softvéru tejto kapsuly, opraviť ich a zrejme sa pripraviť na ďalší testovací let. Zatiaľ však nie je známe časové okno, kedy by mohlo dôjsť k opätovnému štartu kapsuly, no spoločnosť si musí dať záležať, aby na druhý pokus prebehlo všetko hladko a bez takýchto závažných chýb.
Testovací let odhalil 3 závažné chyby
Prvý spomínaný problém bol zaznamenaný ešte krátko po odpálení rakety Atlas V a bol spôsobený zlým nastavením časovača kapsuly, ktorý nesprávne zaznamenal čas z rakety až 11 hodín pred štartom.
Systém, označený ako „časovač uplynutia misie“, teda pracoval s nesprávnym časom, ktorý mal byť pôvodne z rakety zaznamenaný počas posledných sekúnd odpočítavania pred štartom. Hoci bola chyba časovača opravená počas letu, pokiaľ by ostala nepovšimnutá, mohlo dôjsť ku katastrofe.
Prvé posudky od NASA a Boeingu naznačili, že nesprávne nastavený časovač zabránil spusteniu motorov včas. Akonáhle sa motory spustili, smerom k stanici ISS spálili viac paliva ako sa očakávalo. K stretnutiu so stanicou tak nakoniec vôbec nedošlo.
Riadiace stredisko muselo zasiahnuť, no na istý čas nemohlo s kapsulou vôbec komunikovať, teda sa objavuje druhý spomínaný problém. Keď chceli letoví inžinieri manuálne spustiť zážih motorov na orbite, pretože sa to neudialo automaticky, nemohli príkazy včas odoslať.
Komunikácia medzi Starlinerom a NASA sa spolieha na geostacionárne družice TDRS (Tracking and Data Relay Satellite), no v kritickej chvíli bol signál rušený šumom a k predaniu príkazu nedošlo v správny čas, upresnil John Mulholland, viceprezident a manažér programu Starliner. Počas návratu na Zem pritom došlo k ďalšej anomálii.
Kapsula pre posádku (v tomto teste bez astronautov) je počas spiatočného letu prichytená k servisnému modulu a tieto dve časti sa majú pred pristátím oddeliť. Motory servisného modulu sú pritom zodpovedné za zážih a manéver, ktorý vyšle Starliner mimo orbitu a späť na Zem.
Po oddelení týchto dvoch častí však majú riadiace jednotky na servisnom module ovládať zážih, aby došlo aj k správnemu oddeleniu. Riadiace stredisko však odhalilo, že mapovanie ventilov bolo pre oba scenáre rovnaké. Našťastie bol program rýchlo upravený a softvérová chyba bola odstránená ešte pred zahájením pristávania.
Pokiaľ by Boeing chybu nepodchytil včas, obe časti by po oddelení do seba narazili a kapsula pre posádku mohla byť nestabilná alebo by došlo k poškodeniu tepelných štítov, informuje The Washington Post.
Vyšetrovanie tak odhalilo zásadné nedostatky v softvéri Boeingu, ktorý teraz musí preveriť a skontrolovať všetky programy a softvér, no na výsledky si počkáme pravdepodobne ešte niekoľko týždňov.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Prehliadaná krajina našla ložisko vzácnych surovín. Na 20 miliónov ton zásob si robí zálusk EÚ
Tesla to má spočítané. Milovaná automobilka Slovákov odhalila nové SUV so špičkovou technikou
Nabíjanie plug-in hybridu na dlhých trasách. Kedy sa oplatí a kedy radšej jazdiť s vybitou batériou?
Čína chce pochovať HDMI. Nový kábel je 4-krát výkonnejší a utiahne až 480 W
Irán behá po tenkom lade. Blízkeho spojenca vyzbrojil ničivými raketami s doletom až do Európy
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Tvoja strava môže živiť rakovinu pľúc. Vedci odhalili, ako bežná látka podporuje rast nádorov
Odborníčka radí, ako minimalizovať náklady spojené s transakčnou daňou. „Existujú oslobodenia na subjekty, ktoré daň nebudú platiť“
„Útočný pes“ prezidenta Putina „uteká z Ruska“. Šéf Kremľa to vraj považuje za zradu
Fico neprišiel na rozhovor pre zdravotné problémy súvisiace s atentátom, tvrdí Zeman
Slováci vyplnili dieru na trhu, ich produkt nemá v EÚ konkurenciu: Dostali sme ponuku na odkúpenie nášho nápadu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Ponúkajú neprekonateľnú kvalitu. Toto je TOP 10 smartfónov s najlepším fotoaparátom
- Nič hrozivejšie nenatočili. Nový vojnový film je jeden z najlepších v histórii, tvrdia kritici (+ukážka)
- Kritici hovoria o najlepšom filme roka. Slováci uvidia v kinách mrazivý hororový zážitok
- Tesla to má spočítané. Milovaná automobilka Slovákov odhalila nové SUV so špičkovou technikou
- Najskôr ich nechápali, dnes ich obdivujú. Toto je TOP 8 áut, na ktoré svet nebol pripravený
-
- Ponúkajú neprekonateľnú kvalitu. Toto je TOP 10 smartfónov s najlepším fotoaparátom
- Nezniesli drastické clá Trumpa. Japonský automobilový gigant sa rozhodol urobiť rázny krok
- Slovákom drasticky zvýšili pokuty o stovky eur. Za toto po novom zaplatíš až 2000 €
- Najskôr ich nechápali, dnes ich obdivujú. Toto je TOP 8 áut, na ktoré svet nebol pripravený
- Nič hrozivejšie nenatočili. Nový vojnový film je jeden z najlepších v histórii, tvrdia kritici (+ukážka)
-
- Na objavenie čakal 140 miliónov rokov. 15 km pod Európou našli vedci stratený svet
- Neďaleko Slovenska dorazilo 700 ton rádioaktívneho odpadu. Štát nevie, kde ho má umiestniť
- Nezniesli drastické clá Trumpa. Japonský automobilový gigant sa rozhodol urobiť rázny krok
- Uvalili na neho ultimátnu zľavu. Automobilka, ktorá práve prišla na Slovensko, predáva auto za 7 000 eur
- Východ nechápe. Nová zbraň USA spôsobí pod morom totálnu deštrukciu bez potreby ponorky
„Sem by som už neprišiel,“ odkazuje šéf zväzu. Slovensko môže zostať bez práce
Zlato lámalo rekordy. Dolár slabne, obchodná vojna silnie – investori hľadajú útočisko
Európa nechce zažiť ďalší šok. Plynové zásobníky budú musieť byť stále plné
Prvý zásah v Baltskom mori. Estónsko zadržalo tanker prepojený na Moskvu
Protiraketová obrana, tanky aj radary. Nemecko pokračuje v podpore Kyjevu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Tvoja strava môže živiť rakovinu pľúc. Vedci odhalili, ako bežná látka podporuje rast nádorov
Odborníčka radí, ako minimalizovať náklady spojené s transakčnou daňou. „Existujú oslobodenia na subjekty, ktoré daň nebudú platiť“
„Útočný pes“ prezidenta Putina „uteká z Ruska“. Šéf Kremľa to vraj považuje za zradu
Fico neprišiel na rozhovor pre zdravotné problémy súvisiace s atentátom, tvrdí Zeman
Slováci vyplnili dieru na trhu, ich produkt nemá v EÚ konkurenciu: Dostali sme ponuku na odkúpenie nášho nápadu
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené