Nedávno vydané interné správy zamestnancov spoločnosti Boeing, ktoré zverejnil The Washington Post, vyvolávajú ďalšie otázky týkajúce sa bezpečnosti modelu 737 Max. Vyjadrujú veľké pochybnosti o schopnostiach lietadla, ktoré vraj navrhli klauni, informuje BBC.

Lietadlo navrhnuté klaunmi

Zamestnanci Boeingu vyjadrili v nedávno vydaných interných správach veľké pochybnosti o tom, že model 737 Max je schopný bezpečne lietať. Spoločnosť totiž údajne zavádzala regulačné orgány, zakrývala problémy a odmietala povinné výcviky pilotov na simulátoroch, čo by viedlo k navýšeniu nákladov.

Lietadlo, ktoré bolo podľa jedného zo zamestnancov „navrhnuté klaunmi, na ktorých dohliadajú opice“, bolo v marci 2019 odstavené po dvoch smrteľných haváriách v Indonézii a Etiópii, pri ktorých zahynulo takmer 350 ľudí.

Tieto dokumenty, ktoré majú viac ako 100 strán, boli zverejnené vo štvrtok, a predstavujú nový problém pre Boeing snažiaci sa napraviť svoju povesť. Predseda výboru pre dopravu v USA Peter DeFazio, ktorý škandál modelu 737 Max vyšetruje, povedal, že správy ukazujú koordinované úsilie na utajenie kritických informácií od regulačných orgánov a verejnosti, ktoré sa datuje až od spustenia programu výroby lietadla.

Samotná spoločnosť označila túto komunikáciu za neprijateľnú, ale dodala, že niektoré správy „vyvolávajú otázky“ o postupovaní Boeingu s Federálnou leteckou správou USA (FAA) v diskusiách o simulátoroch aj napriek tomu, že si je ich fungovaním istá.

Nenašli žiadne nové problémy

Boeing tiež v snahe obnoviť dôveru ľudí v decembri prepustil svojho výkonného riaditeľa Dennisa Muilenburga. „Aj keď je rezignácia pána Muilenburga krok správnym smerom, je zrejmé, že spoločnosť potrebuje celkové prepracovanie svojho riadenia.“, uviedol vtedy Paul Njoroge, ktorý pri havárii lietadla 737 Max v Etiópii stratil viacerých členov rodiny.

Podľa vyhlásenia FAA sa však v najnovších dokumentoch nenašlo nič, čo by sa týkalo bezpečnostných rizík, ktoré ešte neboli počas vyšetrovania idenfitikované, píše CNN. Dodala tiež, že spomenutý simulátor bol agentúrou dôkladne preskúmaný, a za posledných 6 mesiacov prešiel trikrát kvalifikáciou.

„Zatiaľ čo tón a obsah niektorých správ, ktoré dokumenty obsahujú je sklamaním, FAA sa naďalej zameriava na vrátenie modelu Boeing 737 Max do osobnej dopravy.“, uviedla agentúra. Kedy by však k tomu malo dôjsť zatiaľ nie je známe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom