Ľudstvo sa pomaly ocitá na hrane éry, ktorá mu môže priniesť ako nevídané výhody a vrcholy, tak aj absolútnu skazu. Reč je totiž o špecifickom type umelej inteligencie, ktorý je známy pod skratkou AGI (umelá všeobecná inteligencia) a v prípade, že začne fungovať, má potenciál vážne ohroziť ľudskú civilizáciu.

Kým niektorí experti ostávajú skeptickí a presvedčení o tom, že AGI tak skoro ľudstvo neuvidí, iní sa na jej príchod pripravujú naplno a vymýšľajú aj plány, ktoré majú pomôcť ľudstvo ochrániť a umožniť mu v ére úplne novej technológie prosperovať bez toho, aby ho takáto umelá inteligencia nahradila. V čom vyniká a prečo môže byť oveľa bližšie, než sa zdá?

Úsvit syntetickej civilizácia

Ľudstvo v priebehu svojej histórie zažilo niekoľko revolúcií a obzvlášť profitovalo z tých technologických. Tie so sebou prinášali rôzne výhody, či už v podobe zrýchlenia a zefektívnenia výroby, zlepšenia zdravotníctva či zvýšenia kvality života vo vyspelých krajinách. Tam to ale, bohužiaľ, nikdy nekončilo.

Každý väčší priemyselný prevrat so sebou priniesol aj rôzne nepríjemnosti a aj keď je produktivita a efektivita tovární na rekordnej úrovni, ľudia sa vo väčšine krajín naďalej nevyhnú 5-dňovým pracovným týždňom a 8-hodinovým zmenám – práve naopak, niektorých čakajú oveľa dlhšie zmeny a iní musia pracovať dokonca aj počas víkendu.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP