NASA sa vo svojej tlačovej správe podelila o zaujímavé informácie týkajúce sa vrtuľníka Ingenuity, ktorý sa dostal na povrch Marsu spolu s roverom Perseverance. Malá helikoptéra má na konte už vyše 30 minút celkového letu, no podľa zverejnených informácií trpí známou softvérovou chybou.

Aktualizované 19. decembra:

V priebehu uplynulého týždňa sa objavila informácia o zraniteľnosti vrtuľníka Ingenuity, ktorý podľa portálu The Register údajne obsahoval kritickú bezpečnostnú chybu. Kvôli tomu mala byť malá helikoptéra náchylná na prípadný hackerský útok. NASA však tieto informácie vyvrátila a potvrdila, že Ingenuity nefunguje na systéme Apache alebo Log4j, informoval hovorca NASA portál Futurism.

NASA údajne spravila chybu v informovaní o systéme helikoptéry. Na svojom Twitteri to uvádzala aj firma Apache. Tá informovala, že Ingenuity má fungovať na jej systéme, ktorý aktuálne predstavuje obrovskú bezpečnostnú hrozbu pre milióny zariadení po svete. Informáciu zo sociálnej siete už odstránila a za mylnú informáciu sa spoločnosť ospravedlnila.

A zatiaľ čo je pre Ingenuity hrozba možného hackerského útoku kvôli zraniteľnosti systému Apache zažehnaná, chybu môžu útočníci zneužiť v miliónoch ďalších zariadeniach tu na Zemi. Počet hackerských útokov pritom začal od odhalenia problému rapídne stúpať. Bližšie sme o tejto téme informovali v samostatnom článku.

Pôvodný článok zo 17. decembra:

Apache Log4J, postrach bezpečnosti

Vrtuľník Ingenuity totiž údajne funguje na systéme Apache Log4J, ktorý beží na Jave a na povrch vyplávali teórie o tom, ako môže byť bezpečnostný nedostatok tohto systému využitý hackermi. V minulosti na to upozornila spoločnosť Alibaba a zistilo sa, že v ohrození sú platformy ako Twitter, Steam, iCloud, Cloudfare alebo dokonca Java edícia populárnej hry Minecraft. Táto zraniteľnosť sa do značnej miery týka aj Slovenska.

Ako píše Futurism, čisto teoreticky je možné túto chybu využiť aj v prípade Ingenuity, pričom problémy tejto marťanskej helikoptéry sa objavili v čase nápadne blízko k udalostiam, v rámci ktorých Rusko, Čína, Irán a iné krajiny vykonali tisícky útokov s využitím tejto chyby na Zemi.

Podľa všetkého však ide len o číru náhodu, pretože hacknutie systému na inej planéte je predsa len o niečo problematickejšie, a v prípade Ingenuity aj zbytočné. Ak by k čomusi takému predsa len došlo, s najväčšou pravdepodobnosťou by šlo o sabotáž zvnútra, od ľudí, ktorí majú ku komunikácii s týmto malým zázrakom prístup.

Otvára nové možnosti

Keď vedci poslali na povrch Marsu helikoptéru Ingenuity, ktorú postavili za čo najnižšiu sumu a z dostupných súčiastok a materiálov, počítali s tým, že môže zlyhať už pri prvom lete a nikdy viac nepoletí. Stroj však prekvapil a dnes už má za sebou 17 úspešných letov, pričom nalietal už 3 592 m.

Ingenuity lieta vo výške najviac 12 m a rýchlosťou do 5 m/s, teda 18 km/h. Váži len 1,8 kg a navrhli ho tak, aby vydržal do 5 demonštračných letov. Po prvý raz vzlietol 19. apríla tohto roku.

NASA/JPL-Caltech

Na Mars sa dostal spolu s najnovším roverom Perseverance, ktorého úlohou je prieskum kráteru Jezero a aj odoberanie vzoriek, ktoré sa mu po prvý raz podarilo len nedávno. Tieto vzorky chce NASA v budúcnosti dopraviť naspäť na Zem a podrobne ich preskúmať, čo je obzvlášť zložitý proces, keďže z Marsu sa zatiaľ na Zem nič ľuďmi vytvorené nevrátilo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú