Automobilové nehody patria každoročne medzi tie najčastejšie a častokrát aj najsmutnejšie, nakoľko pri nich prišlo o život už mnoho ľudí. Na druhej strane tu máme Teslu, ktorej cieľom je najmä dosiahnuť, aby nedochádzalo k žiadnym autonehodám, no to sa nie vždy darí.

O tom, že Autopilot v automobiloch Tesla patrí k najpokročilejším autonómnym systémom súčasnosti, niet pochýb. Už viackrát sme boli svedkami toho, kedy Tesla zachránila nejeden ľudský život, no najnovší incident nemal úspešný koniec. Našťastie však nešlo o nehodu, ktorej súčasťou bol človek, ale robot, ktorý následne prišiel o ‚‚život‘‘.

Prečítajte si tiež!
Autopilot Tesly dostal bleskovou reakciou šoféra z problémov na zľadovatenej diaľnici

Tesla vs humanoidný robot

Táto bizarná situácia sa odohrala počas práve prebiehajúceho technologického veľtrhu CES 2019 v americkom Las Vegas. K zrážke medzi autonómnou Teslou a humanoidným robotom V4 z dielne firmy Promobot došlo v noci pred budovou, v ktorej práve prebieha CES 2019.

Ruská firma Promobot sa zaoberá najmä výrobou špeciálnych robotov, ktorí sú určení predovšetkým na pozície promotérov, sprievodcov a konzultantov. Roboti dokážu pomôcť zákazníkom budovať a rozvíjať ich biznis, komunikovať na akúkoľvek tému či ukladať do pamäte mnohé konverzácie.

O jedného z týchto šikovných pomocníkov však spoločnosť prišla po zrážke s Teslou Model S. Robot modelu V4 sa podľa hovorcu ruskej firmy práve chystal k presunu na miesto veľtrhu, kde sa konalo predstavenie najnovších technologických produktov.

Robot sa z neznámych dôvodov behom pár sekúnd ocitol priamo na ceste, po ktorej sa práve rútila Tesla v autonómnom režime. Následne došlo k zrážke, ktorá na prvý pohľad nevyzerala závažne, no podľa spoločnosti zodpovednej za výrobu robota došlo k poškodeniu hlavy, rúk a platformy, čo zapríčinilo úplnú nefunkčnosť.

Samotný riaditeľ Promobotu uviedol veľké sklamanie, nakoľko robota priviezli až z Philadelphie a nakoniec sa veľtrhu ani nemohol zúčastniť. K situácii sa vyjadril aj vodič Tesly, ktorý celú udalosť vyhodnotil ako nečakanú a veľmi rýchlu. Nakoľko však elektromobil prepol do autonómneho režimu, očakával, že vozidlo zmení smer.

To sa nakoniec nestalo a príčinou je pravdepodobne to, že automobil robota nedokázal správne definovať a reagovať na vzniknutú situáciu. Na miesto nehody dorazila aj polícia, ktorá bude celý incident vyšetrovať. Viaceré média už začali uvažovať aj o premyslenej taktike, vďaka ktorej by spoločnosť získala obrovskú reklamu a potenciálnych zákazníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom