O tom, že Autopilot v automobiloch Tesla patrí k najpokročilejším autonómnym systémom súčasnosti nie je pochýb. Dokazuje to aj ďalší prípad z amerických ciest.

Počasie je v súčasnosti nevyspytateľné a najmä na cestách dokáže vytvoriť nebezpečné podmienky. Nedávno sa o tom presvedčil Eric Laperriere, ktorý išiel vo svojom elektromobile Tesla Model 3 po zľadovatenej diaľnici blízko kanadského Montrealu. Po tom, čo so svojím vozidlom dostal šmyk a z ľavého jazdného pruhu prešiel dvomi ďalšími pruhmi, sa mu osvedčila prítomnosť Autopilota vo výbave. O jeho príbehu informoval portál Electrek.

Autonómny systém Tesly totiž prevzal kontrolu nad elektromobil a po minimálnom čase ho dokázal vrátiť späť medzi pruhy. Našťastie sa napravo od Tesly nenachádzalo žiadne ďalšie vozidlá a celá situácia tak skončila šťastne. Tento moment sa podarilo zachytiť prostredníctvom palubnej kamery, ktorou bol Model 3 vybavený. Laperriere pritom tvrdí, že po šmyku sa volant točil tak rýchlo, že sa ani nepokúšal prevziať kontrolu od Autopilota späť.

Samozrejme, asistenčné funkcie sú súčasťou automobilov už dlhú dobu, ale samotný vodič aj portál Electrek upozorňujú na pokročilosť riešenia od Tesly. Reakcia na šmyk bola rýchla a Autopilot sám vrátil vozidlo do bezpečného pruhu. Jazda v takýchto situáciách je pritom často problémom nielen začiatočníkov, ale aj pokročilejších šoférov. Prítomnosť autonómnych systémov v automobiloch je tak už dnes často rozhodujúca pre vyhnutie sa dopravným nehodám. Autopilot to dokazuje pravidelne, napríklad nedávno pri rýchlom brzdení alebo pri spozorovaní motocyklistu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom