Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V návale kritiky na kryptomeny prichádza ďalší predpoklad veľkého hráča vo finančnom systéme Spojeného kráľovstva. Tamojšia centrálna banka vyrukovala s tvrdením, podľa ktorého bitcoin predstavuje vysokorizikovú investíciu a jedného dňa môže byť bezcenný.

Podobne ako mnohé iné finančné inštitúcie, aj Anglická banka ľudí varovala pred investíciou do kryptomien, informoval The Guardian. Obavy a varovania však môžu vychádzať z hrozby, ktorú podľa výboru pre finančnú politiku banky predstavujú kryptomeny pre tradičný finančný systém v Spojenom kráľovstve.

Nie je to pritom tak dávno, čo bitcoin zažil svoj veľký rekord, pri ktorom dosiahol začiatkom novembra novú najvyššiu cenu na úrovni takmer 69-tisíc dolárov. Aj napriek vysokej volatilite má najväčšia kryptomena sveta vysoké zhodnotenie investícií a je považovaná za najviac zhodnocujúce aktívum v histórii obchodovania.

Anglická banka vidí bitcoin na nule a kryptomeny ako hrozbu finančného systému

Zástupca guvernéra Anglickej banky, Sir Jon Cunliffe, vyjadril obavy, že banka musí byť pripravená na prípadné riziká, ktoré môžu predstavovať rýchlo rastúce kryptomeny. „Ich cena sa môže značne líšiť a teoreticky alebo prakticky by mohli klesnúť na nulu,“ vyjadril sa Cunliffe v rozhovore pre BBC.

Podľa jeho slov momentálne vlastní kryptomeny zhruba 0,1 % anglických domácností, čo predstavuje približne 2,3 milióna ľudí, ktorí v kryptomenách držia investície v priemernej výške 300 libier.

Freepik

Cunliffe pokračoval vo svojom vyjadrení obavami, podľa ktorých môže nastať veľká cenová korekcia po integrácii kryptomien do finančného systému, čo by mohlo podľa jeho tvrdení „ovplyvniť iné trhy a zasiahnuť etablovaných hráčov na finančnom trhu“. Konkrétnosti vo svojich obavách však zástupca guvernéra už neprezradil.

Kvôli tomu tak má byť podľa Cunliffa banka pripravená na reakciu, k čomu majú v budúcnosti pomôcť prísnejšie regulácie. Paradoxne však tieto tvrdenia v rozhovore pre BBC priniesol len krátko po tom, ako tamojšia centrálna banka publikovala svoj najnovší report o zdraví finančného systému v Spojenom kráľovstve.

NEPREHLIADNI
Budúcnosť financií, ktorej sa boja aj banky. Toto všetko prinesú DeFi a ako zmenia aj tvoj finančný život

Podľa doterajších informácií pritom dosiahla inflácia v krajine 10-ročné maximum a medziročne stúpla v novembri o 5,1 %. Ešte v októbri tohto roka bola medziročná zmena v inflácii 4,2 %.

Anglická banka pritom predpokladala zvýšenie inflácie na 5 % do jari budúceho roka. Tvrdí však, že inflácia má klesnúť na 2 % do roku 2023. Momentálne je teda priskoro potvrdzovať takéto odhady, ďalší vývoj a postupné spomaľovanie inflácie bude závisieť od monetárnej politiky.

freepik

Samotný bitcoin má byť podľa Thomasa Belshama, akcionára a člena divízie zapojenia médií Anglickej banky, lákadlom pre investorov len kvôli obmedzenému množstvu mincí, ktoré môže byť vyťažené.

Celkovo sa môže vyťažiť najviac 21 miliónov bitcoinov, pričom už doteraz bolo vyťažených 90 % všetkých mincí. Posledný blok by mal byť potom vyťažený až niekedy približne v roku 2140. Podľa Belshama bude v priebehu času tento systém ťažko udržateľný.

Ďalší veľkí hráči sa vydávajú opačným smerom

Na opačnú stranu mince sa však pozerajú iné veľké banky v zahraničí. Podobne silnú kritiku voči bitcoinu, blockchainu a kryptomenám samotným vyjadrila aj jedna z najväčších investičných firiem JP Morgan, ktorá dokonca prepúšťala zamestnancov, ak investovali do kryptomien.

Paradoxne však práve JP Morgan nedávno predstavil vlastné NFT, za ktoré si necháva platiť kryptomenami, podotkol CoinDesk. Jedno z týchto NFT sa dokonca predávalo začiatkom mesiaca za 420 ETH (v čase písania zhruba 1,7 milióna dolárov). Podobný krok predtým spravila aj nadnárodná investičná banka Bank of America.

NEPREHLIADNI
Posledný nech zhasne? Po rekordoch kryptomien prišiel pád, slovenskí experti prezradili, čo bude ďalej

Práve adopcia kryptomien pomohla v ostatnom roku v raste bitcoinu, ale aj iných projektov, o ktoré sa zaujíma čoraz viac veľkých inštitúcií a finančných spoločností. Hra na dve strany, akú predviedol po kritike JP Morgan, je tak jedným z dôkazov, že aj veľké finančné inštitúcie nechcú zaostávať za vlnou, ktorá im môže priniesť zisk.

Mnohé ďalšie banky už pritom začínajú zvažovať akceptovanie nákupu bitcoinu svojimi klientmi, ktorí by si mohli najväčšiu kryptomenu sveta zakúpiť priamo prostredníctvom svojej banky.

Príkladom môže byť nemecká Sporiteľňa, ktorá plánuje spustiť obchodovanie s bitcoinom už v budúcom roku, informuje Bitcoin Magazine. Ďalšie pobočky má pritom aj v zahraničí, avšak ich fungovanie je pomerne nezávislé, a preto nie je jednoznačné, že sa podobného kroku dočkajú zákazníci aj mimo Nemecka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú