Azda tou najlepšou reprezentáciou „digitálnej doby“ v ktorej žijeme sú momentálne kryptomeny. Virtuálne aktíva, ktorých množstvo, popularita a najmä cena zažila v posledných rokoch astronomický nárast a postupne sa dostávajú aj do životov bežných ľudí.

Burzy NFT, kde sa nezameniteľné tokeny predávajú za stovky tisícov, niekedy až miliónov eur, či obrovské denné objemy na kryptoburzách by však neexistovali bez „otca kryptomien“, teda prvej digitálnej meny bitcoin.

Časy zlata sa končia, nastupuje digitálna doba

Tá prišla na svet v roku 2008, pričom jej hlavným cieľom bolo fungovať ako globálna decentralizovaná mena, ktorá bude nezávislá od akejkoľvek vlády, banky či inej entity. Bitcoin svetu ukázal, ako je možné svet peňazí riadiť kolektívne, a vďaka nemu sme dnes svedkami aj vzostupu systému decentralizovaných financií (DeFi), ktorý mnohí označujú aj ako budúcnosť našich financií.

Prečítaj si tiež
ROZHOVOR: Tradičný systém sa zrúti. Toto je finálny produkt kryptomien, nahradia naše financie

Kostrou svetových financií bol však dlhé stáročia zlato, ktoré si ľudia vážili už od starovekých civilizácií Neskôr sa však zavedením zlatého štandardu stalo „zábezpekou“ svetových ekonomík, kedy za každú bankovku, ktorá nebola vyrobená z „vzácneho“ materiálu sa jej eminent (banka) zaručoval splatiť jej hodnotu zlatom.

Aj napriek tomu, že to prispelo ku kolapsu svetovej ekonomiky začiatkom 20. storočia, boli svetové meny na čele s americkým dolárom napojené na zlato až do roku 1971, dokedy bola hodnota dnes najrozšírenejšieho uchovávateľa hodnoty (dolár) fixovaná na 1/35 trojskej unce zlata.

Kryptomeny otvorili nové možnosti zaistiť sa voči inflácii

Od zrušenia tohto systému však ubehlo už viac ako 50 rokov, počas ktorých sa zlato považovalo za tradičného „konkurenta“ pre dolár a jeho cena historicky stúpala najviac počas ekonomických recesií, kedy došlo k vysokej inflácii meny. Napríklad počas vrcholenia krachu finančných trhov v septembri 2008 sa cena zlata pohybovala pod úrovňou 800 USD, no do konca roka 2011 sa dostala až na 1900 USD.

Tradičné zaisťovacie aktívum však počas uplynulého desaťročia získalo ďalšieho veľkého konkurenta, ktorý má nad ním v mnohých smeroch obrovskú výhodu. Či a ako môžeme zlato s bitcoinom vôbec porovnávať, sme sa opýtali CEO Fumbi Juraja Forgácsa, ktorý sa zaoberá investovaním do kryptomien.

Zlato bolo pevnou súčasťou ekonomík celého sveta po stáročia. Môžeme s ním bitcoin vôbec porovnávať aj napriek tomu, že tu s nami nie je ani dve desaťročia?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú