Bill Gates je „hviezdou“ konšpirátorov už nejaký ten piatok, pričom dezinformácie spojené s jeho výrokmi a pohľadom aj na prebiehajúcu pandémiu COVID-19 výrazne vzrástli v priebehu minulého roka. Portál Futurism však najnovšie upozornil na prepojenie zakladateľa Microsoftu s biotechnologickou spoločnosťou Oxitec, ktorá plánuje vypustiť 500 miliónov geneticky modifikovaných komárov na súostroví Florida Keys.

Ďalší kontroverzný výskum Billa Gatesa

Britská spoločnosť vyvinula geneticky pozmenenú verziu komára s latinským názvom Aedes aegypti, ktorý môže šíriť choroby ako horúčka dengue a maláriu, no liahne iba mužské, nehryzúce potomstvo, ktorého populácia sa má postupne znižovať. Vypustenie týchto komárov sa má čoskoro uskutočniť práve na Floride, kde sa stretlo s ostrou kritikou miestnej komunity, ako aj externých aktivistov a odborníkov.

NEPREHLIADNI
Putin sa bojí genetických experimentov, ktoré by mohli zahubiť ľudstvo. V Rusku paradoxne podporil kontroverzný výskum

Tí totiž tvrdia, že plán spoločnosti Oxitec má vedecké nedostatky a nedostatočné bezpečnostné testy, pričom neexistuje žiadne nezávislé preverenie dôkazov o tom, že tieto komáre skutočne znížia prenos ochorení na Floride, alebo že nebudú spôsobovať výkyvy v tamojšom ekosystéme.

Zároveň sa obávajú, že výskum otvorí dvere viac znepokojujúcim aplikáciám tejto technológie. Niektorí dokonca označujú Oxitec za „zločincov“ a výskum považujú za „nútený ekologický terorizmus“.

Iniciatívu komplikuje aj účasť Gatesa, ktorá však nie je pre zaujatú verejnosť žiadnou novinkou. Oxitec totiž financovanie nadáciou tohto miliardára potvrdil už v roku 2018. Gates vtedy „daroval“ spoločnosti 4,1 milióna dolárov na vývoj nového komára s cieľom eradikovať maláriu v Amerike, južnej Ázii a východnej Afrike.

Ďalších 5 miliónov dolárov venoval Gates na vývoj spomínaného komára Aedes aegypti a už v roku 2010 podľa Science Magazine vyčlenila nadácia 19,7 milióna dolárov na projekt, ktorého sa zúčastnil aj Oxitec.

Eradikácia malárie je však na poprednom mieste zoznamu Gatesových priorít už dlhé roky. Jeho nadácia nalieva peniaze do rôznych oblastí, ako je výskum vakcín proti malárii, a myšlienku použitia geneticky modifikovaných komárov na elimináciu choroby presadzuje už od roku 2016, teda rok potom, čo Oxitec vypustil svoje prvé geneticky modifikované komáre v Brazílii.

NEPREHLIADNI
Bill Gates a „smrtiace“ rúška. Slováci si našli v schránkach dezinformačné letáky

Nejde samozrejme o prvý kontroverzný projekt, ktorý si získal pozornosť aj kvôli Gatesovmu financovaniu. Miliardár okrem iného podporil napríklad aj projekt vedcov, ktorí chcú poslať milióny ton kriedového prachu do stratosféry, aby spomalili globálne otepľovanie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom