Bezdrôtové nabíjanie smartfónov je v dnešnej dobe veľmi praktické a populárne riešenie. Z 0 na 100 % to napríklad Xiaomi nedávno dokázalo už za neuveriteľných 40 minút. No ak sa to dá so smartfónom, musí sa to dať aj s inými zariadeniami. O novej technológii bezdrôtového nabíjania pohybujúcich sa objektov informuje portál Science Alert.

Vynájdením bezdrôtového nabíjania pohyblivých zariadení na diaľku sa nám otvárajú úplne nové možnosti. Predstav si napríklad pohyblivého robota v továrni, ktorý nepotrebuje prestávku na nabíjanie batérie – jednoducho sa bezdrôtovo nabíja cez podlahu alebo elektromobil, ktorý ide po diaľnici a nemusí sa zdržiavať nabíjaním na čerpacej stanici, pretože systém bezdrôtového nabíjania je zabudovaný priamo v asfalte. Sci-fi? Nie, takto to raz naozaj môže vyzerať.

Už v roku 2017 bol na Standfordskej univerzite dokončený projekt, za ktorým stál inžinier Shanhui Fan spolu so svojim študentom. Títo dvaja výskumníci vynašli systém, v ktorom by sa vďaka zosilňovaču a odporu spätnej väzby mohla prevádzková frekvencia automaticky upravovať pri zmene vzdialenosti medzi nabíjačkou a pohybujúcim sa nabíjaným objektom. V praxi to znamená jediné – umožnili bezdrôtové nabíjanie pohybujúceho sa stroja.

Bohužiaľ, táto verzia nebola veľmi efektívna – systém spotreboval príliš veľa elektriny, z ktorej dokázal dostať do pohybujúceho sa objektu len 10 %. Neúspech ich však neodradil, práve naopak, povzbudil ich k vylepšovaniu tohto vynálezu a výsledky sa dostavili – po troch rokoch tvrdej práce takto dokážu preniesť až 92 % elektriny.

Zobraziť celú galériu (2)
YouTube/Marques Brownlee

Bezdrôtové nabíjanie funguje vďaka generovaniu kmitajúcich magnetických polí, ktoré pri určitej frekvencii spôsobia kmitanie elektrónov vo vodiči. Ak sa však zariadenie pohybuje, takéto nabíjanie prestáva fungovať, preto musí byť aj smartfón nehybne položený na bezdrôtovej nabíjačke. Tento systém zatiaľ umožňuje prenos 10 Wattov do vzdialenosti 65 centimetrov od nabíjačky, ale podľa výskumníkov vôbec nie je problém tento výkon zväčšiť, píše portál New Atlas.

„Je to významný krok smerom k praktickému a efektívnemu systému bezdrôtového nabíjania automobilov a robotov aj keby sa pohybovali vysokou rýchlosťou,“ hovorí Shagui Fan zo Standfordskej univerzity„Aby sme nabili pohybujúce sa auto, museli by sme zvýšiť výkon, no ani od toho nie sme ďaleko. No v oblasti nabíjania robotov je náš systém už teraz prakticky využiteľný.“

Na bezdrôtové nabíjanie elektromobilu by bolo potrebné preniesť stovky kilowattov, ale už aj tento systém by toho teoreticky mohol byť schopný, ak by bol napríklad zabudovaný do povrchu cesty.

Takéto úvahy sú však veľmi predčasné, nakoľko ak sa technológia raz začne skutočne používať, nezačnú ho využívať elektromobily na diaľniciach, ale roboty v továrňach. Zatiaľ je to len prototyp, a hoci je funkčný, implementácia by bola veľmi náročná a drahá.

Aj preto tento systém zatiaľ ostáva len v laboratóriu. „Aby sa využili všetky výhody bezdrôtového napájania, je dôležité vyvinúť funkčný a efektívny systém, ktorý bude schopný dodávať elektrinu do pohyblivého zariadenia,“ píše sa v článku, ktorý výskumníci publikovali v časopise Nature Electronics. Možnosť bezdrôtového prenosu elektriny a jej nasmerovanie na pohybujúce sa zariadenie by však mohla spôsobiť ďalšiu priemyselnú revolúciu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú