Ak sa už svet začal pomaly stotožňovať s tým, že budúcnosť automobilového priemyslu je elektrická, pri motorkách a elektrickom pohone sme boli až doteraz skeptickí. Spoločnosť Energica však predstavila úplne nové turistické enduro Experia, ktoré dosahuje dojazd na jedno nabitie až 400 km, o téme informuje portál Rideapart.

Elektrické motorky nie sú na trhu novinkou, no ich najväčším problémom je nízky dojazd väčšinou na úrovni okolo 150 km. Takéto stroje sú automaticky odsúdené na jazdu po meste, prípadne krátke nedeľné výlety „okolo komína“.

Energica

Nabitie batérie elektrických motoriek navyše trvalá celú večnosť, a tak akýkoľvek „turizmus“ bol s elektrickou motorkou doposiaľ nemožný. Spoločnosť Energica to však mení a predstavuje cestovné enduro Experia, ktoré stojí na úplne novej platforme pre elektrické motocykle.

Dojazd 400 km a rýchle nabíjanie

Elektrickú motorku predovšetkým zdobí to isté, čo elektrické autá, teda výkon, zrýchlenie a jazdná dynamika. Ako uvádza výrobca na svojom webe, Experia má elektromotor s konštantným výkonom 60 kW (80 koní), no v prípade potreby je na obmedzený čas k dispozícii extra výkon až 75 kW (102 koní).

Maximálna rýchlosť je obmedzená na plne postačujúcich 180 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchli motorka za 3,5 sekundy. Batéria má využiteľnú kapacitu 19,6 kWh a výrobca garantuje, že jej kapacita neklesne pod 80 % ani po 1 200 nabíjacích cykloch.

To najlepšie je ale dojazd tejto motorky v kombinácii s možnosťami nabíjania. V mestských podmienkach údajne dokáže prejsť na jedno nabitie neuveriteľných 420 km. Plnohodnotným diaľničným tempom prejde 208 km a v kombinovaných podmienkach dosahuje dojazd 256 km na jedno nabitie.

Z 0 na 80 % kapacity sa na rýchlonabíjačke následne nabije už do 40 minút. Inak povedané, za hodinu nabíjania získaš až 400 km dojazdu.

Technologicky vyspelý stroj

Všetky informácie pre jazdca sa zobrazujú na farebnom 5″ TFT displeji, pričom k dispozícii je až 7 jazdeckých profilov a 4 jazdné režimy – Eco, Urban, Rain a Sport. Jazdec si tiež môže zvoliť jednu zo 4 úrovní rekuperácie – vysoká, stredná, nízka alebo vypnutá.

Motorka aj kvôli batérii váži až 260 kg, čo nie je najmenej. Preto máš k dispozícii aj spiatočku, čo pri takto ťažkých motorkách býva štandardom. Nechýbajú technológie ako náklonové ABS či kontrola trakcie. Jedinou prekážkou pri tejto motorke zrejme zostáva cena. Energica Experia totiž začína na 25 590 €, no a za túto sumu si už môžeš zaobstarať kráľa segmentu turistických endúr, BMW 1250 GS, a to rovno vo veľmi slušnej výbave.

Ak by si ale o tento stroj mal skutočný záujem, spoločnosť Energica predáva svoje motorky v showroomoch vo Viedni či Budapešti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP