Jedna z najjasnejších hviezd, ktoré môžeme vidieť na nočnej oblohe, sa do našej pozornosti dostala začiatkom tohto roka. Umierajúca hviezda Betelgeuse, ktorá sa nachádza v súhvezdí Orion, sa totiž správala, akoby z nej mala vzniknúť supernova. Časom sa však jej stav začal stabilizovať a čoskoro sa aj jas vrátil do normálu. Portál Science Alert píše, že žiadny veľký výbuch sa nakoniec konať nebude.

Prípadný výbuch supernovy by bol viditeľný aj zo Zeme voľným okom po dobu niekoľkých mesiacov. Supernova by v noci svietila podobne silne ako Mesiac. Doteraz však nebolo jasné, či hviezda Betelgeuse naozaj vybuchne, alebo sa jedná iba o prechodný stav. Astronómovia sa rozhodli záhadu tmavnúcej hviezdy vyriešiť.

Snímka zhotovená teleskopom SPHERE ukazuje zmeny na povrchu Betelgeuse za menej ako rok. Screenshot/YouTube

Jednou z teórii, ktorá vysvetľovala, prečo sa táto hviezda z prvej desiatky najjasnejších hviezd prepadla takmer až na 25. miesto, bola veľmi jednoduchá – Betelgeuse sa chystá vybuchnúť. Podľa druhej, pravdepodobnejšej teórie, sa z hviezdy len uvoľnil obrovský oblak prachu a plynov, ktorý nám mal len zatieniť výhľad. Porovnanie hviezdy v januári a v decembri ale ukázalo mierne tmavnutie v spodnej časti Betelgeuse.

Astronómovia s dnešnými prístrojmi dokážu naozaj fascinujúce výskumy. Aj napriek tomu, že Betelgeuse sa nachádza vo vzdialenosti približne 640 svetelných rokov, vedci jej boli schopní odmerať teplotu. Údajne má teplotu približne na úrovni 3325 °C. Táto teplota sa však zásadne nelíši od teplôt z rokov 2004 a 2011. Vtedy astronómovia namerali hodnoty okolo 3317 °C.

Súhvezdie Orion je zložené z ôsmich hlavných hviezd. Druhá najjasnejšia je Betelgeuse naľavo hore. Prvý - Rigel je napravo dole. Screenshot/Youtube

Ukázalo sa, že hviezda sa vo svojom vnútri výrazne nezmenila. Podľa týchto údajov sa zdá, že Betelgeuse zo seba naozaj dostala obrovský oblak plynov a hviezdneho prachu, ktorý pozorovateľom zo Zeme na nejaký čas obmedzili výhľad. „Pre červeného superobra to nie je nič nezvyčajné, je to normálna súčasť jeho životného cyklu a podobné prípady na oblohe vídame veľmi často.“ povedala astronómka Emily Levesque z Washingtonskej univerzity.

Screenshot/YouTube

Obrovského výbuchu supernovy, ktorý by sme na oblohe pozorovali niekoľko týždňov, sa teda od Betelgeuse v dohľadnej dobe určite nedočkáme. Zomierajúci červený obor nám však môže priniesť obrovské množstvo poznatkov o posledných štádiách životnej púte hviezd, a preto ho astronómovia budú aj naďalej pozorne sledovať. Štúdia bola publikovaná časopisom The Astrophysical Journal Letters.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP