Na svete existuje množstvo smartfónov, množstvo výrobcov a všetci sú niečím jedineční. No predsa majú niečo spoločné. Batérie, ktorými sú napájané aktuálne pracujú na rovnakom princípe vo všetkých ponúkaných zariadeniach na trhu. Tie často nevydržia viac ako 2 dni používania, no budúcnosť môže byť lepšia.
Technicky zdatnejší z vás zrejme vedia, čo je kondenzátor a ako funguje. V princípe ide technickú súčiastku, ktorej hlavným účelom je uchovávať elektrickú energiu, podobne ako batérie. Pre technické účely sa aj z konštrukčných dôvodov vyrába veľké množstvo kondenzátorov rozličných typov a vlastností. Batérie sú tiež v podstate akési kondenzátory, no skutočný rozdiel medzi nimi je v rýchlosti vybíjania, teda „vypúšťania“ elektrickej energie. Kým akumulátory sa nabíjajú aj niekoľko hodín a v závislosti od kapacity vydržia aj niekoľko dní, kondenzátory na tom tak dobre nie sú. Ich schopnosť nabíjania sa elektrinou je síce oveľa rýchlejšia ako pri batériách, no zároveň sa aj rýchlo vybíjajú. Taktiež nedokážu uchovať v sebe také veľké množstvo ako batérie.
Pre porovnanie, ak by bol vyrobený kondenzátor s kapacitou energie pre napájanie smartfónu, potrebovali by sme dodávku, aby sme ho obišli. To je dôvod, prečo ich nenahradili, teda aspoň zatiaľ. Na svet sa však dostávajú nové, tzv. super-kondenzátory, ktoré môžeme zaradiť niekde do stredu medzi klasické akumulátory a kondenzátory. Dokážu v sebe udržať oveľa väčšie množstvo energie ako bežné kondenzátory, no na batérie to stále nestačí. Hlavnou výhodou je rýchle nabitie, vyššia životnosť a lepšia odolnosť voči okolitým podmienkam. Aj keď je realita ohľadom super-kondenzátorov v smartfónoch zatiaľ šedá, jedného dňa sa to môže zmeniť. Veď kto by nechcel batériu, ktorá sa nabije za pár sekúnd a svoju kapacitu a vlastnosti si udržiava rovnako dobre aj 10 rokov.
Isté je, že nová technológia zatiaľ nemôže napájať smartfóny, no časť výskumníkov už pracuje na tom, aby zvýšili množstvo energie, ktoré si tieto super-kondenzátory dokážu udržať. Tím pracujúci na University of Central Florida nedávno publikoval výsledky, ktoré dokazujú istý pokrok v tejto oblasti. Vyvinuli nové super-kondenzátory s vyššou hustotou energie, pričom využili technológiu nanomateriálov pre prenos náboja. Tieto materiály sú tak tenké, že pre ukážku ich veľkosti by sme museli ľudský vlas v priemere zmenšiť až 100-tisíc krát. Ďalšou nesmiernou výhodou tejto technológie je aj pružnosť, vďaka ktorej sú odolnejšie voči mechanickým poškodeniam a vydržia neuveriteľných 30 000 nabíjacích cyklov bez zlyhania.
TIP: Revolučná technológia batérií prinesie až týždňovú výdrž a nabitie len za pár sekúnd
Aj napriek týmto skvelým vlastnostiam sa nová technológia nedá zatiaľ reálne použiť z bezpečnostných dôvodov. Rýchle vybitie takéhoto super-kondenzátora by mohlo mať za následok veľké iskrenie, čo by mohlo mať veľmi nepríjemné následky, no ako kompenzáciu môžeme očakávať super-rýchle nabíjanie batérií. V prípade kondenzátorov by sme pri takom type nabíjania potrebovali obrovský adaptér. Ďalším problémom je aj výrobná cena. Nové technológie napredujú raketovým tempom a keď sa pozrieme pár rokov späť vo vývoji, zistíme, že Li-ion batérie obsahovali len tie najlepšie zariadenia. Problémom bolo nájsť aj telefón s kamerou. Dnes by sme si smartfóny bez nových technológií ani nevedeli predstaviť. Je to zrejme len otázka času, kedy príde na svet aj nový spôsob, ako zvýšiť kapacitu, výdrž a rýchlosť nabíjania batérií, pri zachovaní, alebo prípadnej redukcii ich veľkosti. Mohli by byť podľa vás super-kondenzátory náhradou dnešných akumulátorov?
Teraz čítajú

Mercedes ani zďaleka nekončí, už zajtra predstaví elektromobil EQB. Nevieme o ňom takmer nič

Sonda NASA dosiahne nový rekord. 7,5 miliárd km ďaleko prvýkrát v histórii odfotila ešte vzdialenejší Voyager 1

Musk porazil Bezosa. SpaceX má oficiálne vo vačku miliardový kontrakt a dostane astronautov na Mesiac

Facebook čelí gigantickej žalobe z Česka. Na súd sa obrátil majiteľ známych kasín kvôli reklame, žiada vysoké odškodné

Dlhoročný súdny spor Tesly s bývalým inžinierom, je konečne urovnaný. Ukradla jej čínska automobilka autopilota?
Články, ktoré hýbu svetom

Hrozí im ťažký priebeh Covid-19. Našli novú rizikovú vlastnosť, ktorá môže ohroziť vybranú skupinu ľudí

Čína buduje vesmírne zbrane a je najväčšou hrozbou sveta, varujú špióni USA

Martin nechal prácu stevarda a urobil si kurz, vďaka ktorému má zaručený super plat a úspech na pracovnom trhu

„Najzbytočnejší startup na svete“ získal investora, ale aj vlnu hejtu od žien. Vymyslel ružové menštruačné rukavice
