Banka pre medzinárodné platby (BIS – Bank for International Settlements) má v úmysle rozšíriť svoje portfólio aktív. Zdá sa totiž, že umožní bankám po celom svete držať až 1 % svojich rezerv v kryptomenách. Na tému upozornil portál Finbold.

Banky budú mať rezervu v kryptomenách

Vzhľadom na to, aký mala BIS skeptický postoj ku kryptomenám, obzvlášť po nedávnom prudkom prepade, ide o celkom prekvapivý krok a znak toho, že BIS zmiernila svoj názor na tieto „vysoko rizikové aktíva“. Banky by teda po novom mohli svoju rezervu lepšie diverzifikovať a až do výšky 1 % pokryť v krytomenách, ale i v algoritmických stablecoinoch, píše portál CryptoDaily.

Freepik

Tento návrh predložila BIS spolu s Bazilejským výborom pre bankový dohľad (BCBS), ktorý pôsobí pri BIS a zabezpečuje diskusie a spoluprácu medzi jednotlivými inštitúciami (centrálnymi bankami). Konkrétne sa v návrhu uvádza, že celková expozícia bánk voči kryptoaktívam skupiny 2 by mala byť limitovaná na 1 % kapitálu Tier 1.

Kapitál Tier 1 je kritickým meradlom finančnej sily danej banky z pohľadu regulačného orgánu. Skladá sa prevažne z kmeňových akcií a zverejnených rezerv, ale môže zahŕňať aj nekumulatívne prioritné akcie. Pre lepšiu predstavu, pre veľké banky ako JPMorgan Chase môže 1 % kapitálu Tier 1 predstavovať miliardy dolárov, uvádza CoinDesk.

Skupina 2 sa týka tých aktív, ktoré nespĺňajú klasifikačné podmienky a zahŕňa špecifické tokenizované tradičné aktíva a stablecoiny, ako aj nekryté kryptoaktíva. Skupina 1 potom zahŕňa tokenizované tradičné aktíva a stablecoiny, ktoré spĺňajú klasifikačné podmienky.

ScreenShot/ Bank of International Settlements

V návrhu je presne uvedené, že „celková expozícia banky voči kryptoaktívam skupiny 2 nesmie byť nikdy vyššia ako 1 % kapitálu Tier 1.“ Vzhľadom na to, že 1 % predstavuje celkovú hornú hranicu, banka nemôže držať viac „vysoko rizikových aktív“.

To znamená, že ak drží 0,7 % v algoritmických stablecoinoch, v kryptomenách, napríklad v bitcoine, môže držať už len 0,3 %. Všetky pripomienky by mali byť na schválenie predložené do septembra tohto roka.

Vzhľadom na negatívny postoj BIS, nedávne vyjadrenia ako „kryptomeny nemôžu plniť sociálnu úlohu peňazí“, ale tiež nedávny krach známeho stablecoinu TerraUSD, ide o veľmi zaujímavý krok. Spomínaný stablecoin so sebou potopil aj svoj materský projekt, kryptomenu Terra (LUNA). Ďalšie podrobnosti o páde kedysi tretieho najväčšieho stablecoinu nájdeš v samostanom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú