Plusy

+ Dokonalé prenesenie stolovej hry do digitálneho média
+ Zábavné levelovanie postáv
+ Dialógy zásadne ovplyvňujúce príbeh
+ Hlboko prepracovaný fantasy svet
+ Skill check systém, ktorý dokážeš korigovať

Mínusy

- Zasekávanie postáv
- Pokles snímkovania v určitých oblastiach
- Občas hnevá kamera

Hier na hrdinov v štýle Dungeons & Dragons je na trhu ako šafranu, nehovoriac o tom, že nie všetky z nich oplývajú dostatočnou kvalitou na to, aby učarovali aj hráčom, ktorí nemajú k tomuto žánru blízko. Vyznačujú sa najmä bohatým príbehom a detailným manažmentom postáv, ktorý ide rukou v ruke s ich levelovaním.

K tomu sa pridáva veľký otvorený svet a ťahové súboje, pri ktorých sa na určenie zásahu a poškodenia používa „hod kockou“. Azda najznámejšie značky, ktoré do tejto charakteristiky spadajú sú Star Wars: Knights of the Old Republic, Divinity, Pillars of Eternity, či Baldur´s Gate, ktorý teraz prichádza so svojou treťou časťou.

Larian Studios je už dlhoročným veteránom na poli týchto RPGčiek a od roku 2002 priniesli až sedem hier do svojej série Divinity. Všetky skúsenosti teraz zúročili v Baldur´s Gate 3 a priniesli niečo, čo tu doteraz ešte nebolo – plnohodnotný Dungeons & Dragons zážitok, pri ktorom sa budeš cítiť akoby si hral stolovú verziu tohto fenoménu.

Na začiatku ťa čaká temné intro, ktoré predostrie zápletku titulu. Novinka ťa privedie do fantasy regiónu Faerûn, ktorý je súčasťou Forgotten Realms, sveta vytvoreného v roku 1987 pre účely stolovej hry. Svet je plný rôznych príšer, rás, božstiev a najmä príbehov, do ktorých sa ponoríš.

FonTech

Hneď po intre sa môžeš tešiť na tvorbu svojej postavy. Vyberieš si rasu, ktorá ti určí základné vlastnosti a následne si postavu dokážeš nakonfigurovať podľa svojho gusta vďaka veľkému výberu tvárí, typov vlasov, tetovaní, či piercingov a dokonca aj stavby tela a pohlavných orgánov.

Okrem vzhľadu si však, ako v každej poriadnej RPG hre, vyberáš aj schopnosti a profesiu, pričom v ponuke sú rôzne classy od tradičného barbara a rangera, cez druida, až po rôzne čarodejnícke typy vrátane warlocka, clerica a sorcerera. Tu to však nekončí, keďže každá profesia má aj svoje zameranie, vďaka čomu si naozaj každý nájde to, čo ho najviac baví.

FonTech

Po tvorbe postavy sa môžeš tešiť na tutoriál, ktorý ťa oboznámi so základným ovládaním a mechanikami od preskúmavania okolia, cez interakcie a rozhovory, až po súbojový systém. Naozaj však očakávaj iba špičku ľadovca, pretože pod povrchom sa toho skrýva oveľa viac. Možnosti sú takmer neobmedzené a záleží najmä na type postavy, jej atribútoch a schopnostiach.

V radiálnom menu máš na výber z mnohých akcii, ktoré zahŕňajú základné pohyby, ako skok a beh, no sú tu aj menej štandardné akcie, ako ponorenie zbrane. Túto schopnosť využiješ ak tvoja postava stojí pri oleji, kyseline, či inej tekutine, keďže po ponorení sa zbraň obalí týmto elementom a získaš tak na niekoľko ťahov výhodu v boji.

FonTech

Ak natrafíš na kaluž plnú jedu alebo zapálenú oblasť, pomôže ti skok a keď si prepneš režim zakrádania, odomknú sa ti nové možnosti, ako je vykrádanie vreciek a dokonca uvidíš aj zorné pole okolitých postáv. Zistíš tak, či je bezpečné v oblasti kradnúť alebo sa ti neoplatí riskovať stratu reputácie a prípadné uväznenie.

Súboje sú jedným z hlavných aspektov hry a zodpovedá tomu aj súbojový systém. Každá classa má svoje vlastné schopnosti – barbar a fighter majú k dispozícii rôzne fyzické útoky, zatiaľ čo mágovia sa spoliehajú na najrôznejšie bojové alebo podporné kúzla, ako fireball, thunder wave, či sleep.

FonTech

Paleta nepriateľov je pestrá, stretneš tu goblinov, owlbearov, no dokonca aj Lovecraftovských mind flayerov, ktorí hrajú dôležitú úlohu v hlavnom príbehu. Každý typ nepriateľa má svoje silné a slabé stránky, pričom nie všetky príšery sú nepriateľské, takže sa môže stať, že konflik urovnáš aj rozhovorom.

Po vzore stolovej hry, aj tu sú takmer všetky výsledky akcii určované hodom kockou, takzvaným skill checkom. Na začiatku každého súboja ti kocka určí, kto sa bude hýbať ako prvý. Určuje poškodenie, ktoré udeľuješ, no aj samotnú šancu zásahu, pričom k hodu sa pripočítavajú aj všetky schopnosti a atribúty postavy.

FonTech

Tento systém vyhodnocovania je pri súbojoch skrytý, keďže vyhodnotenie každej súbojovej akcie by zaberalo príliš veľa času, no napríklad pri presviedčaní alebo páčení truhiel sa stretneš aj s priamym hádzaním. Počas neho dokážeš použiť aj rôzne modifikátory alebo lektvary, aby si zvýšil svoju šancu na úspech.

Počas hry budeš stretávať postavy, ktoré sa pridajú do tvojej partie, pričom maximálny počet postáv, ktoré môžeš mať naraz v skupine je štyri. Každá z nich má taktiež rôzne atribúty a preto je potrebné zvoliť vhodného spoločníka na konkrétnu akciu. Na otváranie zamknutých truhlíc alebo dverí je najlepší zlodej, na odhaľovanie pascí zas ranger.

FonTech

Medzi postavami si dokážeš kedykoľvek podľa potreby prepínať, ale pokiaľ chceš vymeniť postavu za inú, musíš ísť do kempu, kde čakajú všetci náhradníci. V kempe sa dokážeš porozprávať s každým spoločníkom a pokročiť tak v ich dejovej línii, pokiaľ to situácia umožňuje. Často tu nájdeš aj humorné vsuvky, napríklad keď zistíš, že jeden z členov skupiny je upír.

Krajina je naozaj rozmanitá, nájdeš tu pláže, močiare, no aj rozprávkové lesy, pričom na každom kroku objavíš nové príbehy. Neraz sa ti stane, že pri putovaní lesom narazíš na goblinov alebo banditov, ktorí obťažujú pocestných a väčšinou máš až tri možnosti reakcie – ukľudniť situáciu rozhovorom, zaútočiť na lúpežníkov alebo si ich nevšímať a pokračovať v ceste.

FonTech

Rozhovory sú v hre kľúčové a to, ako dopadnú záleží iba na tvojich rozhodnutiach a šťastí. Popri štandardných odpovediach totiž nájdeš aj možnosti zastrašovania, presviedčania, či zavádzania, ale pomôcť môže aj pôvod postavy, ktorý odomkne skryté dialógy. Vynikajúcou súčasťou je zapracovanie rozprávača alebo „dungeon mastera“, ktorý upozorní na nové poznatky a taktiež upozorňuje na myšlienkové pochody protagonistov.

Počas hry sa dostaneš do väčších útočísk spojencov, ale aj goblinov, s ktorými si tiež dokážeš vybudovať dobré vzťahy. Mapa je na začiatku zahalená do tmy a odhaľuje sa až tvojim objavovaním. Zároveň je mierne neprehľadná, no po niekoľkých hodinách si na ňu zvykneš a bude tvojim najlepším priateľom pri hľadaní cesty k aktívnym úlohám.

FonTech

Svet je takmer dokonale vykreslený, keďže po celom svete nájdeš skryté knihy, zvitky a nápisy, ktoré ti dajú dodatočné informácie o prostrediach, postavách, či histórii Faerûnu, za čo patrí autorom veľký obdiv. Úlohy sú rozmanité a často sa vetvia a prepletajú medzi sebou.

Niekto ti napríklad zadá úlohu na záchranu blízkej osoby, ktorú uniesla striga, no keď ju navštíviš, zistíš, že ti dokáže pomôcť s inou úlohou a následne je iba na tvojom zvážení, či sa ti oplatí poštvať ju proti sebe. Hra ťa tak núti nasledovať svoj vlastný morálny kompas, no nezabudni, že často neexistuje žiadne dokonalé riešenie a pri každom rozhodnutí nájdeš nejaké klady a zápory.

FonTech

Veľkoleposť Baldur´s Gate 3 tkvie najmä v tomto vetvení príbehu. Jedným rozhodnutím dokážeš otočiť smerovanie celej hry a pokiaľ si ju neskôr zahráš znovu, je tu veľká pravdepodobnosť, že príbeh sa bude uberať úplne iným smerom.

O tom svedčí aj gigantický počet koncov hry. Je ich až 17-tisíc, avšak nečakaj, že každý z nich je diametrálne odlišný. Vo väčšine prípadov sa budú líšiť iba niektoré detaily podľa toho, ktoré postavy prežili a aké rozhodnutia si počas 100 hodinovej kampane urobil.

Technický stav

Vo verzii pre PlayStation 5 nájdeš dva vizuálne režimy – štandardný, ktorý beží v 30 snímkach za sekundu pri 4K rozlíšení, upscalovanom z 1440p a performance mód, ktorý beží v 60 snímkach za sekundu, no 4K rozlíšenie je upscalované z 1080p. V performance režime je framerate stabilný, s výnimkou návštevy miest, kde občas padá až k 30 snímkam za sekundu.

Efekty a detaily sú však v oboch režimoch rovnaké a performance režim je preto voľbou číslo jeden. Detaily postáv si najlepšie všimneš pri rozhovoroch, kde Larian Studios urobilo kus dobrej roboty. Aj napriek absencii motion capturu sa im podarilo vykresliť emócie pre každú situáciu a spolu s animáciami pohybov tela sú, pre potreby tohto žánru, na dostatočnej úrovni.

FonTech

Jedinou výčitkou by mohla byť práca s kamerou, najmä počas súbojov. Občas sa ti stane, že ti stena zablokuje výhľad alebo budeš mať problém presne zamerať vyššie položeného nepriateľa. Budeš teda musieť nájsť ten správny uhol, no nie je to nič, čo by ti pokazilo zážitok z hrania.

Ovládanie na DualSense je, aj napriek enormnému množstvu dostupných akcii, zakomponované výborne. Postavou hýbeš pomocou analógov a konkrétne akcie postavy si vyberáš v radiálnom menu, do ktorého sa dostaneš stlačením R1. Menu je prehľadné, no inventár by mohol byť lepšie rozdelený podľa skupín predmetov.

FonTech

Pri zosielaní kúziel a úderoch mečom pocítiš haptickú odozvu a adaptívne triggery slúžia na otváranie menu, pričom polovičné stlačenie ti ho otvorí iba na dobu držania tlačidla a plné stlačenie zaistí, že menu zostane otvorené aj po jeho pustení.

Občas sa ti stane, že sa postava zasekne medzi krabicami, keď sa z nich pokúša získať poklady, no prepnutie na inú postavu alebo skok preč dokáže všetko vyriešiť, aj keď opakujúca sa situácia môže byť veľmi otravná.

Verdikt

Baldur´s Gate 3 je naozajstný unikát a zároveň gigant, vďaka svojmu rozsahu, počtom vedľajších úloh a úžasnému vetveniu príbehu. Pokiaľ si nadšencom hier na hrdinov, očakávaj desiatky hodín zábavy pri prepracovaných taktických súbojoch, no aj pri preskúmavaní krajiny, ktorá na každom rohu ukrýva poklady a tajomstvá.

Rozhodnutia tvoria gro hry, pretože každý rozhovor ťa môže odkloniť od pôvodnej cesty a v konečnom dôsledku aj alternovať to, ako tvoj príbeh skončí. Spoločníci sa vďaka svojim vedľajším cieľom postarajú o ďalšiu dávku dodatočného príbehu a ich rôzne špecializácie ti pomôžu v súbojoch, ale aj mimo nich.

FonTech

Súboje sú výborne vybalansované a levelovanie ti poskytne nové schopnosti, ktoré ti pomôžu poraziť aj tuhších súperov. Občas ťa nahnevá neposlušná kamera a menšie chyby, kvôli ktorým sa môže postava na chvíľu zaseknúť a v mestách sa prepadáva framerate.

Aj napriek týmto výhradám sa Larianu podarilo niečo neuveriteľné – preniesť tradičnú stolovú RPG hru na obrazovky monitorov a televízii, za čo im musíme zložiť poklonu. Baldur´s gate 3 si už zahráš na PC a PlayStation 5.

HODNOTENIE

9.5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú