Počas uplynulého víkendu sa do kín opäť dostala sci-fi klasika Jamesa Camerona Avatar. Najzárobkovejší film všetkých čias ešte aj 13 rokov po svojej pôvodnej premiére ukazuje svoju silu – počas uplynulého víkendu Avatar kompletne ovládol kiná a na konto si pripísal ďalšie desiatky miliónov.

Ako informuje CNBC, vylepšená verzia veľkofilmu z roku 2009, ktorý dostal remasterovaný obraz do 4K a podporu HDR, za otvárací víkend zarobila 30 miliónov dolárov. 10 miliónov do pokladnice Disney pritieklo od amerických divákov, zvyšok z vybraných medzinárodných trhov, medzi ktorými nechýba ani Slovensko.

Celkovo tak Avatar od svojej premiéry v roku 2009 zarobil už 2,88 miliardy, čo podčiarkuje jeho titul najzárobkovejšej snímky v histórii. Sci-fi klasika má zároveň dobre našliapnuté stať sa vôbec prvým filmom s tržbami presahujúcimi 3 miliardy.

YouTube

Zaujímavosťou je, že Avatar už sa opätovného uvedenia do kín dočkal aj minulý rok –  premietal sa však len na čínskom trhu, kde zinkasoval pôsobivých 57,7 miliónov.

Čítal si už? 
Diktátor, ktorý pre film urobí všetko. Ponoril sa k Titanicu a z DiCapria chcel spraviť Spider-Mana

V kinách sa slušne darilo aj čerstvému psychologickému trileru Neboj sa, zlatko, ktorý zaznamenal sľubný 30-miliónový štart. Vzhľadom na žáner ide pre tvorcov úspech, analytici však predpokladajú, že v tomto prípade budú tržby v ďalších dňoch prudko klesať.

Dobrý signál na december

Veľký záujem divákov o Avatara je dobrým signálom pred premiérou dlhoočakávaného pokračovania Avatar: Cesta vody, ktoré má premiéru naplánovanú na december tohto roka. Analytici však varujú, aby filmoví distribútori netlačili iba na premietanie 3D verzie a dali divákom na výber aj klasickú 2D verziu.

Éra propagácie 3D filmov sa totiž podľa nich definitívne skončila a niekdajší úspech trojrozmernej verzie Avatara už sa aktuálne nemusí opakovať. Predpokladom však je, že perfekcionista James Cameron si na pokračovaní dal záležať a predstaví vizuálne pôsobivé sci-fi, aké sme tu v 3D verzii nemali už roky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP