Automobilový priemysel v posledných rokoch zaznamenáva nielen rozmach elektromobilov, ale aj autonómnych technológií pre riadenie vozidla bez vodiča. Tieto kedysi futuristické predstavy sa už pomaly stávajú realitou aj v Tesle, ktorá neustále pracuje na vylepšeniach svojho autopilota. Elon Musk prezradil, že autopilot Tesly umožní s novými zmenami rozoznávať semafóry, kruhové objazdy a bude podporovať autonómnu jazdu aj bez zásahu vodiča.

Americký výrobca elektromobilov sľuboval mnohé vlastnosti svojho autopilota na oficiálnej stránke ešte skôr než sa dostali medzi majiteľov jeho modelov. Kvôli nesprávnemu pochopeniu musel tieto tvrdenia stiahnuť, no teraz prichádza s vyhlásením, ktoré vodičov Tesiel rozhodne poteší. Z autopilota spoločnosti sa má totiž v blízkej budúcnosti stať autonómny systém pre riadenie vozidla aj bez prítomnosti vodiča, k čomu už Tesla vykonala potrebné kroky.

Tesla posunie svojho autopilota na vyšší level

Jedným z kľúčových vylepšení bude nová neurónová sieť autopilota, ktorý vďaka nej ponúkne možnosti sľubované ešte pred 2 rokmi. Onedlho tak bude možné meniť jazdný pruh aj bez páčky, pričom budú Tesly s týmito zmenami zvládať prechádzať s autopilotom aj cez kruhové objazdy, alebo samé zastavia na semafóroch. To všetko a ešte viac majú zvládnuť bez zásahu vodiča. Autopilot v týchto elektromobiloch aktuálne ešte nezvláda sám zastaviť na červenú a pri prechode do iného jazdného pruhu je potrebný vstup šoféra.

Nenechaj si ujsť
Tesla oficiálne rozširuje svoje pôsobenie do susedného Česka. Spoločnosť už zverejnila pracovné ponuky

So spomínanými vylepšeniami sa však Tesly a tento inovovaný autonómny systém riadenia stanú vhodným pre využitie v mestskej premávke. Testovanie týchto funkcií si vyskúšal vo svojom Modeli S už aj samotný Elon Musk, ktorý prezradil, že s novým balíkom pre autopilota budú elektromobily spoločnosti schopné zvládať cestu domov z práce a naspäť úplne samé. Zatiaľ ale nie je jasné, kedy presne sa týchto noviniek dočkáme.

Nová neurónová sieť pre tieto účely pôjde do produkcie v budúcom roku a autonómneho riadenia Tesiel tak ako ich popísal Musk by sme sa mohli dočkať do konca roka 2019. S vylepšeniami sa šéf spoločnosti pochválil aj na Twitteri a dokonca prezradil, že v budúcom roku budú môcť majitelia ovládať svoje Tesly podobne ako RC autá len pomocou smartfónu. Ako sa bude spoločnosti dariť realizovať tieto vylepšenia však uvidíme až o niekoľko mesiacov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom