Autopilot v Tesle patrí medzi jej najväčšie vychytávky a ide o jeden z najviac rozvinutých systémov autonómneho riadenia vozidiel. Stále však vyžaduje kontrolu vodiča a jeho pripravenosť v akejkoľvek situácii. Dobre to bolo vidieť v nedávnom videu, kde sa Tesla premávala po zasneženej ceste a bez viditeľných vodiacich čiar mala problém udržať sa v jazdnom pruhu.

Jeho použitie v takýchto náročných podmienkach sa tak neodporúča, nakoľko bezpečnosť je v tomto prípade výrazne znížená. To že sa systém neaktivuje však neznamená, že nie sú napájané niektoré ďalšie bezpečnostné prvky. Tie pomohli aj jednému majiteľovi Modelu 3, ktorý sa len tesne vyhol zrážke s iným vozidlom a to len vďaka pomoci bezpečnostných prvkov.

Mohlo to dopadnúť horšie

Z celej situácie je dostupný aj záznam z kamery, ktorý sníma priebeh celej udalosti. Môžeš vidieť, že podmienky na vedenie vozidla sú skutočne veľmi zlé. V poslednej sekunde možno vidieť aj havarované vozidlo na ľavej strane vozovky a práve tu podľa majiteľa vozidla mu Tesla pomohla vyhnúť sa priamej zrážke. Aj keď sa to z videa nedá posúdiť, samotný majiteľ tvrdí, že vozidlo začalo pribrzďovať už chvíľu predtým a po tom čo prudko stočil volant, tak elektronika v aute mu pomohla udržať jazdnú stopu a neohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky.

Práve predný radar vo všetkých automobiloch Tesla je zodpovedný za to, že sníma situáciu okolo seba a dokáže detegovať prekážky aj v tom prípade, ak pre vodiča nie sú viditeľné. Podobné radary dnes obsahujú viaceré vozidlá a presne v takýchto situáciach dokážu vodičom veľmi pomôcť.

Samotný vodič Tesly si však zaslúži skôr kritiku než pochvalu. Ak si všimneš, vozidlá okolo začali už dávno predtým postupne brzdiť, no on pokračoval ďalej. Uznanie si zaslúži skôr vodič bieleho sedanu pred ním, ktorý to ustál aj bez pomoci systémov Autopilota. Navyše sa tu ukazuje aj význam svietenia v zhoršených podmienkach, ktorý by bolo dobré daným vodičom vo videu pripomenúť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom