Niekoľko veľkých spoločností sveta sa angažuje vo vývoji technológie autonómnej jazdy. Už nejakú dobu sa takéto vozidlá testujú v reálnych podmienkach, a to najmä v USA, kde niektoré štáty dali pilotným projektom zelenú. Nedávny incident však môže mať na celú záležitosť negatívny vplyv.

Včera vo večerných hodinách sa totiž mala v americkom štáte Arizona stať smrteľná dopravná nehoda, v ktorej bolo zapletené aj autonómne vozidlo Uberu, informuje portál The New York Times. Automobil riadený počítačom mal na verejnej ceste vraziť do chodkyne v meste Tempe, ktorá následkom poranení zomrela.

Podľa vyjadrenia miestnej polície mala žena prechádzať cez cestu mimo prechodu pre chodcov, bližšie detaily však nie sú známe a prebieha vyšetrovanie. O tom kto zavinil haváriu sa preto len špekuluje, isté však je, že vozidlo bolo v autonómnom režime a môže ísť tak o prvú nehodu samojazdiaceho auta so smrteľným následkom pre chodca.

Uber svoju technológiu samostatnej jazdy testuje vždy za prítomnosti aj ľudského šoféra, ktorý v prípade pochybenia či podozrenia, že systém nefunguje správne, preberá riadenie vozidla. Vyšetrovanie sa teda bude zaoberať aj otázkou, či daný šofér mohol, prípadne prečo nezasiahol. Podľa informácií redaktora Daisuke Wakabayashiho v Tempe v čase nehody nepršalo ani nebola hlásená hmla, ktorá by sťažila autonómnemu systému detekciu objektov a chodcov. Uber v reakcii na nehodu dočasne pozastavil testovanie svojej autonómnej flotily okrem Tempe aj v Pittsburgh, San Franciscu a Toronte.

Vyšetrovanie prebieha

Včerajší incident teda zďaleka nie je uzavretý, no už teraz sa dá predpokladať, že vzbudí veľa otázok a pochybností ohľadom autonómnych vozidiel. V poslednej dobe najmä niektoré štáty v USA začali presadzovať voľnejšiu legislatívu voči testovaniu takejto technológie a dokonca Arizona už povolila aj skúšky bez potreby prítomnosti ľudského šoféra vo vozidle. Aké výsledky prinesie vyšetrovanie je zatiaľ otázne, no ak sa preukáže zlyhanie autonómneho systému, následkom môže byť zvýšená regulácia podobných testov.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú